| GoalkeeperBoy a întrebat:

Am si eu o problema legata de pc-ul meu.
Specificatiile sunt urmatoarele:
4gb ram
cpu:Intel core 2 quad q9550 2,83ghz.
gpu:Nvidia Zotac 770 2gb 256bit.
Placa video din cate am inteles este foarte buna pentru gaming,procesorul nu exceleaza dar merge,nu ma risc sa ii dau oc pana la vreo 3, 2ghz pana nu rezolv problema cu coolerul, caci am o temperatura destul de mare si asa fara oc.
In gta 5 merge bine o perioada dupa face frame-dropuri aiurea si nu stiu de ce.E dat pe normal nu pe high sau very high.La cerinte scrie ca minimu e de 4gb ram.
Cand am bagat pc-ul pe game debate arata nota 4 la rami, 7 la procesor si 9 la placa video.
De ce e aceasta problema cu lagul? luni voi avea 8gb ram credeti ca ramii sunt cauza? Sau sa ma chinui sa dau un oc la procesor pana la 3, 2ghz?
Urgent,dau funda!

3 răspunsuri:
| SilviaDulcik a răspuns:

Sunt sanse sa fie din cauza ca ramai fara memorie RAM goala. La un moment dat trebuie stearsa o parte din memoria RAM pentru a fi incarcata cu informatii noi pentru joc, de aici si problema.
Cu 8GB RAM nu ar trebui sa mai ai problema asta.

| Țoglă a răspuns:

Mai adaugă încă 4 rami și gândește-te pe viitor să-ți schimbi procesorul.

| GoalkeeperBoy explică (pentru Țoglă):

Tocmai asta e problema.Nu aveam bugetul necesar cand am luat pc-ul ca sa iau alt procesor plus placa de baza. Daca aveam un buget mai mare luam un i5 4460 macar.M-am bazat pe faptul ca e placa video buna dar vad ca trebuie si un procesor pe masurastraight face