| MDE94 a întrebat:

De ce am frame dropuri? sistemul meu : placa video : Gigabyte HD 6850, ram : 8 gb ddr 3 frecventa 1666 mhz, procesor : amd II phenom x4 955 be. Ultimele jocuri care imi fac problema : far cry 3, merge foarte bine dar are unele momente cand scad frame-urile cu mult indiferent ce i-as face, chiar daca as avea toate setarile grafice pe low tot exista frame dropuri, hitman absolution, la fel ca si far cry 3 si assassin's creed 3, cand ajung in Boston, acolo am inteles ca e o problema generala deci nu numai la mine. Ce as putea face?

10 răspunsuri:
| Zangetsu a răspuns:

Descarca hwmonitor ca sa monitorizezi ce temperaturi ai in timp ce te joci, si acesta va inregistra temperatura maxima. joaca-te vreo 10 minute si posteaza aici temperaturile de la procesor si placa video. E posibil ca in urma supraincalzirii componentele sa-si scada frecventele pentru a mentine temperatura sub valorile periculoase.

| MDE94 explică (pentru Zangetsu):

Temperaturi placa video : minim 41 grade celsius, maxim 65 grade celsius; procesorul nu mi-l inregistreaza

| MDE94 explică (pentru Zangetsu):

Nu cred sa fie asta problema, cand am jucat battlefield 3, detalii high spre ultra (fara probleme) imi aduc aminte ca ventilatoarele faceau putin zgomot, drept pentru care temperaturile zic eu, erau putin mai ridicate

| MDE94 explică:

La asta chiar nu m-am gandit, oricum nu prea inteleg ce treaba are monitorul si pot face ceva in privinta asta in afara de schimbat monitorul?

| MDE94 explică:

Am schimbat rezolutia pe una mult mai mica, nici o schimbare straight face

| saidkique a răspuns:

Incearca sa faci update la drivere sau reinstalare direct-x. De obicei jocurile piratate au aceste probleme.

| MDE94 explică (pentru saidkique):

Driverele sunt la zi, dau un reinstall si la direct-x si iti spun rezultatul

| MDE94 explică (pentru saidkique):

Acelasi rezultat, straight face, probabil driverele de la amd nu sunt bune sau ceva, astept ceva de la ei

| Beretta a răspuns:

De cand nu ai mai reinstalat sistemul de operare?, iti recomand sa descarci game booster, sa faci defragmentare la tot hard diskul, descarci un program gen Ccleaner si stergi programele inutile la startup

| MDE94 explică (pentru Beretta):

Game booster am, defragmentare fac zilnic, Ccleaner nu am, il descarc si pe acela