| guitarhero96 a întrebat:

Am un desktop care arata cam asa :
Placa de baza ASUS M2N68 PLUS DDR2 AM3 Chipset NVIDIA nForce 630a
Procesor AMD Athlon II x2 240 2, 8 frecventa socket am3
3 GB RAM Dual channel 800 frecventa
Placa video Nvidia geforce 9800 GT 256 biti 1 gb memorie, 900 frecventa memoriei
In ultima perioada am intampinat probleme la cele mai recente jocuri. Vreau sa schimb procesorul si placa video. Pentru procesor am gasit cateva variante dar cred ca o sa-mi cumpar un AMD Phenom II X4 955 3. 20GHz Socket AM3 Black Edition. Totusi, puteti sa ma sfatuiti si in legatura cu procesorul. Problema e ca nu gasesc o placa buna is compatibila. As vrea de 320 de biti sau chiar 512, memoria poate sa fie si de 1 gb. Nu stiu daca placa de baza este compatibila cu amd, ati daca are chipsetu cu nVIDIA

2 răspunsuri:
| hp8510p a răspuns:

Eu cred ca tu vrei sa faci avion din pc-ul ala...placa video cu BUS 320 nu exista si cele cu 512 sunt scumpe(1800 de lei cea mai ieftina)si care nu are ce cauta in sistemul tau care o sa traga placa in jos.3gb ram in dual chanel? Ai o placuta de 1gb si una de 2gb? Schimba-le, cate 2 placute cu aceleasi frecvente si aceeasi memorie

| guitarhero96 explică (pentru hp8510p):

Majoritatea jocurilor nu cer prea multi rami, cel putin, scorurile la mine sunt slabe la procesor si placa video