| guitarhero96 a întrebat:

Am un desktop care arata cam asa :

Placa de baza ASUS M2N68 PLUS DDR2 AM3 Chipset NVIDIA nForce 630a

Procesor AMD Athlon II x2 240 2, 8 frecventa socket am3

3 GB RAM Dual channel 800 frecventa

Placa video Nvidia geforce 9800 GT 256 biti 1 gb memorie, 900 frecventa memoriei

In ultima perioada am intampinat probleme la cele mai recente jocuri. Vreau sa schimb procesorul si placa video. Pentru procesor am gasit cateva variante dar cred ca o sa-mi cumpar un AMD Phenom II X4 955 3. 20GHz Socket AM3 Black Edition. Totusi, puteti sa ma sfatuiti si in legatura cu procesorul. Problema e ca nu gasesc o placa buna is compatibila. As vrea de 320 de biti sau chiar 512, memoria poate sa fie si de 1 gb. Nu stiu daca placa de baza este compatibila cu amd, ati daca are chipsetu cu nVIDIA

2 răspunsuri:
| AdrenalinTm a răspuns:

Nau legatura intre ele placile de fapt au da nu conteaza ce cipset are placa de baza iti merge orce placa video daca se potriveste in slot(pci--expres)unele placi de baza au totusi o limita deci s-ar putea sa te limiteze placa de baza uitete in carte, in legatura cu procesorul habar n-am de AMD stiu doar ca au placi video excelente si procesoare proaste

| CristinaMaria1987 a răspuns:

Uite aici o placa video
http://bit.ly/VDTIIE (link generat de conversion marketing)
Placile nu au nicio legatura intre ele, se potrivesc oricum, important e ca procesorul sa aiba acelasi socket ca si placa de baza pentru ca altfel nu se potrivesc