| MariusDogaru a întrebat:

am un laptop HP Compaq Presario CQ56 am 2 gb placa video 4 gb ram procesor celeron(r) dual-core CPU t3500 @ 2.10 ghz (2 Cups), ~2. 1ghz si mi e pare destul de bun dar nu merg jocurile bine de ex dabia merge gta san andreas, dar la low sau mediu daca il dau la hight deja merge greu, si alte jocuri se misca foarte urat, driverele sunt bune le-am instalat de pe hp.com am cautat drivere pentru laptopul meu si am gasit acolo, ce sa fac sa imi mearga jocurile? PS: nu am ilocuit nimic la el, are totul original.

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Procesoarele dual core (si din gama celeron= gama ieftina) sunt mai bune cu putin de cat procesoarele single core (cele vechi). Deci nu ai ce asteptari sa ai de la el. Unele jocuri au cerinte mari. Nu stiu ce jocuri ai instalat dar e bine sa te limitezi la jocuri mai vechi. GTA San Andreas ar fi trebuit sa mearga. Nu are cerinte extraordinare.
Incearca sa intri in GTA San Andreas>
Options>Display Setup>Advanced
FRAME LIMITER (OFF)
WIDESCREEN (OFF)
VISUAL FX QUALITY (LOW)
MIP MAPPING (ON)
ANTI ALIASING (OFF)
RESOLUTION (aici incearca sa o dai pe 640x480 sau 800x600).
Mai vezi daca ai instalat DirectX si Adobe Flash PLayer.
Poate merge greu din cauza modurilor daca ai.Iti sugerez sa iti demontezi modurile, modurile sunt cele mai consumatoare pentru seriile GTA.
2. Daca n-ai moduri, sau daca le-ai sters si merge tot asa greu iti sugerez sa joci GTA San Andreas pe windows xp, mult jocuri cum este gta 3-gta 4 /nfs carbon/shift care au aparut inainte de anul 2010 merg mai bine pe windows xp de cat pe Windows 7.