| Al3x998 a întrebat:

Am un pc:
Amd fx 8310 3, 4ghz - 4, 3ghz 8core
Gigabyte geforce gtx 1050 ti windforce oc 4gb gddr5 128bit.
12gb ram ddr3
As vrea sa stiu daca nVidia se potriveste cu Amd. Sunt foarte panicat ca deja am dat comanda la placa video crying.
Vor merge impreuna?

Răspuns Câştigător
| Mihai1810 a răspuns:

Din specificatiile prezentate de tine se potrivesc, placa de baza e sufiecient de noua si are slot pci-e iar placile noi de la nVIDIA se conecteaza in sloturi pci-e, deci se potrivesc.

3 răspunsuri:
| imaqtpie a răspuns:

Se potrivesc, placa de bază o poți afla cu Speccy: http://bit.ly/2hQlwZJ

| Mihai1810 a răspuns:

Mai repeta o data intrebarea ca nu inteleg. Daca intrebi daca placa video de la nVidia "se potriveste" cu procesorul de la Amd, atunci raspunsul este "depinde de placa de baza".

| Al3x998 explică (pentru Mihai1810):

Pai placa de baza, de mult vreau sa aflu care e dar nu o gasesc pe net deloc, si cu CPU-Z si cu numele de pe ea, pe net nu gasesc nimic. Placa de baza este ddr3 pe socket AM3+, are 4 sloturi memorie si suporta maxim 32gb ram, eu zic ca este vreo 3/4/5 milioane fiindca pe eMAG doar cele 300+ lei au 4 sloturi de memorie.

| Mihai1810 a răspuns (pentru Al3x998):

Din specificatiile prezentate de tine se potrivesc, placa de baza e sufiecient de noua si are slot pci-e iar placile noi de la nVIDIA se conecteaza in sloturi pci-e, deci se potrivesc.