| catalin542000 a întrebat:

Am un pc cu urmatoarele configuratii:
Placa de baza asrock h81m
Placa video nVIDIA geforce gt 630 2gb ddr3 128 bity
Memorii ram Kingston ddr3 1333mhz 2x4 gb
Ssd Kingston 60 gb
Hard disk blue 1000 gb
Unitatea de stocare dvd writer nush daca am scris corect inregistreaza, citeste ai descarca dvd si cd
Sursa de 450w
Procesor pentium dual core 3, 20ghz dar vreau sa il schimb cu un i3 3,60 ghz turbo boost 3, 80ghz
Ce sursa credeti ca trebuie sa am la pc meu?
Eu am scris ca am una de 450 w si merge perfect dar totusi merge o sursa mai mare decat asta tinand cond sa schimb si procesorul? Sau merge si sursa asta?
Deci ce sursa imi recomandati pentru pc meu?
Funda ( fara lauda!).

1 răspuns:
| Jipa95 a răspuns:

Ar fi bine sa ai o sursa de calitate nu pocnitoarea aia de 450W care cel mai probabil nu scoate mai mult de 300W.
Iti trebuie o sursa ca aceasta : http://www.pcgarage.ro/surse/sirtec-high-power/eco-400w/
400W reali, pfc activ, eficienta 80+ si protectii.