| Radu231 a întrebat:

am urmatoarea problema :GTA IV imi merge sacadat, pe urmatorul sistem:
-Procesor : AMD athlon 64x2 dual core 5000+ 2, 7 ghz
-placa video: AMD Radeon hd 7750 1gb ddr5
-Ram 3GB
De ce imi merge sacadat, pe site-uri ca 'gamedebate' sau 'can you run it' spune ca imi merge pe setari maxime, am incercat sa dau setarile pe minim dar tot la fel face, aveti vreo solutie?

17 răspunsuri:
Apache
| Apache a răspuns:

Procesorul trage in jos sistemul + ca gta 4 este un joc foarte pacatos cand vine vorba de configuratia pc-ului.
De asta nici nu a avut efectul asteptat pentru pc-uri...mai toata lumea se plangea de bugu-ri sau de configuratia slaba.

| Wehrmacht a răspuns:

Eu am p4 3.00Ghz 3GB RAM si o Asus GeForce GT440 1gb gddr5.Merge acceptabil pe rezolutie 1280x1024 texturile la medium, shadows la medium, water la low(arata mai bine pe low decat pe high), dar trebuie sa dau distanta de vedere si detaliile acesteia la foarte mic.Din cauza la astea doua sacadeaza cel mai mult jocul asta.Chiar si pe PC-uri care au cerintele apar sacadari si nu le prea poti da la maxim.Eu am windows xp SP3. Daca tu ai vista, 7 sau mai stiu eu care poate sa fie si de la asta ca iti trebuie mai mult ram.Asta se intampla cand producatorilor le pasa mai mult de console.Nu se gandesc la cerintele pentru PC care vor fi foarte mari si poate sa apara surpriza sa iti mearga sacadat chiar daca ai ce iti trebuie(asta e parerea mea).

Site-urile alea cu can you run it nu sunt deloc precise. Dupa parerea mea sunt total pe langa.Mai bun e un "GTA 4 gameplay on pentium 4 3. 00Ghz"(asta in cazul meu, pun doar procesorul ca placa video este destul de buna si RAM-ul... e si ala asa si asa).Pe Game-debate am vrut sa vad daca imi merge Battlefield bad company 2 pe pentium 4.Am bagat procesorul, RAM-ul, placa video( placa video nu o gaseam gddr5 o gaseam gddr3, procesorul e HT, acolo nu specifica daca il lista aia e tot HT, RAM avea din 2 in 2GB, nu am putut alege 3GB.) si mi-a dat X-ul ala negru ca nu il pot juca.Am descar.cat jocul, si cand l-am jucat cu setarile la maxim mergea chiar foarte acceptabil. Dupa cateva zile am curatat PC-ul de praf(si sub cooler, am schimbat si pasta), jocul merge al dracu' de bine pentru procesorul asta, daca ar fi fost sa ma iau dupa cerinte asa trebuia sa mearga cu un procesor cu 2 nuclee.Deci nu te lua dupa can you run it.Cauta un gameplay pe net cu componentele pe care le ai tu.

PS: vezi ca e un patch pentru GTA4 care il face sa mearga mai bine.Eu l-am instalat si se observa diferenta.Pot sa il joc cu detaliile medium spre maxim 1280x1024 pe ce am eu dar ma enerveaza view distance aia ca nu o pot ridica si e naspa sa vad doar la cativa metrii in fata.

| Niiiicu a răspuns:

Eu te sfatuiesc sa iei cel mai nou driver de la placa video si ar trebuie sa scapi de laghappy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cu procesorul ala sigur nu iti merge la maxim!
Incerca pe LOW.

| EvaneSScence a răspuns:

GTA IV are o grafica foarte mare, iar capacitatea si mai mare...nici mie nu mi-a mers cand am vrut sa-l instalez, si l-am dat...s-ar putea sa apara si un mod pentru PC, dar pana atunci mai incearcahappy

Răspuns utilizator avertizat
| XtReMee a răspuns:

Procesorul e pe minim de aia iti mere saccadat placa video n-are nikio legatura puneti un procesor Intel dual core de 3.0 ghz si o sa-ti mearga dd bine fara nikio problema incearca sa pui setarile pe low

| FlorinPx a răspuns:

Am avut si eu problema asta, am un sistem bunicel procesor 2.8 ghz, 2gb ram si placa video GeForce 9600gt dar cum am pus placa pe pc imi mergea sacadat si pe minim apoi am fost la cineva si mia conectat placa printr-un fir la sursa si acum merge brici. Mergi la cineva care se pricepe si intreaba daca mai trebuie sa conectezi la sursa daca zice ca nu atunci placa prea slaba mai ales ca sunt AMD din cate am auzit amd este cea mai proasta firma si eu am avut in pc numa amd-uri si mi s-au stricat acum am inlocuit mai toate piesele. Bafta.

| narciosromantiber a răspuns:

Eu am calculatorul facut din cele mai bune piese facut sa mearga si jocurile performante dar GTA IV imi merge intepat.Mai nou vreau sa imi pun windows mai bun(8) poate e de la windous.

| Seby90 a răspuns (pentru narciosromantiber):

Cele mai bune piese? laughing Ironic nu, cand cu siguranta nu ai depasit un buget de 2000 lei pentru pc.

Cat despre problema ta, ce pot sa spun, nici placa video nu este extraordinara, este una de buget mai exact, decenta, ar trebui sa tina jocu. Problema vine o data cu procesorul.

Acum, daca ai windows 7, asigura-te sa ai x64 (varianta pe 64 bits) si nu x86 adica cea pe 32 bits. Daca ai windows xp, sari la 7. Si ai putea face un upgrade micut la ram, sa macar sa imprumuti o placuta sa vezi cum se comporta. Ai 1333 mhz pe rami?

Oricum, gta IV este cel mai prost optimizat joc din cate am intalnit.

| DalVMer a răspuns (pentru narciosromantiber):

Http://www.youtube.com/watch?v=boqjdbxfoSs asta e problema la toata lumea...

| FlorinPx a răspuns (pentru Seby90):

Salut. Am si eu o problema si as vrea sa ma ajuti te rog, vad ca te pricepi. Am urmatoarele:
Procesor: AMD athlon(tm)II x2 240 Processor, MMX, 3DNow (2 CPUs) 2.8 ghz
Ram: 2048
Placa video: GeForce 9600 GT
Directx 9.0.

Iar cerintele recomandate ale jocului sunt:
Configuraţie de sistem recomandată pentru GTA 4:

OS: Windows Vista - Service Pack 1 / XP - Service Pack 3
Processor: Intel Core 2 Quad 2. 4Ghz, AMD Phenom X3 2.1Ghz
Memory: 2 GB (Windows XP), 2.5 GB (Windows Vista)
18 GB Free Hard Drive Space
Video Card: 512MB NVIDIA 8600 / 512MB ATI 3870

Citeste mai mult pe REALITATEA.NET: http://www.realitatea.net/......81166.html
Follow us: @realitatea on Twitter

Spune-mi te rog ce ar trebui inlocuit sau in cazul ramilor adaugat.

| Seby90 a răspuns (pentru FlorinPx):

Placa video. Procesorul. Adăugat ram. bplaca de baza noua.

| Rypzor1997 a răspuns:

Am aceeasi problema ca tine..Eu am mai si cumparat jocul ca prostu`. Am :
AMD Pheon X4 965
Nvidia GTX 1 GB
RAM 8
Mie imi merge cu siguranta la setari maxime doar ca pl. -.-

| DalVMer a răspuns:

Nu iti merge sacadat man! ala ii LAG.toti au aceeasi problema indiferent de componente.intra in system si dezactiveaza windows event log si windows event collector http://www.youtube.com/watch?v=boqjdbxfoSs aici e un tutorial daca nu te descurci bafta la joc!

| OmuSubțâreSubțâre a răspuns:

Ai un calculator destul de bun nu vad care ar fi problema. Orcum GTA 4 este cel mai prost optimizat joc existent, face figuri si pe PC-uri foarte bune. Poti sa ai placa video de 20 de milioane tot face figuri.Am i5 3570.GTX 660 TI OC, 16 GB RAM si tot face fite la setarile cu medium te sfatuiesc sa il desinstalezi si sa cauti alt joc.Dar daca vrei sa joci jocul atat de mult poti lua patchul de aici:http://www.youtube.com/watch?v=_5qpEDONeyk
link patch:http://www.mediafire.com/download/bc795zd0i8dvvdh/RZR+AND+1.0.7.0.zip daca ai nelamuriri poti sa ma contactezi la acest id:daniel_yo66@yahoo.com