| adrian_5886 a întrebat:

As dori sa imi cumpar un calculator pe piese. Daca placa de baza are o placa video incorporata, se poate monta alta separat? Funda PS:As dori sa am o "placa" deoarece vreau o placa de 1 gb.

Răspuns Câştigător
| EDUTz a răspuns:

Daca placa pe care o ai este incorporata pe placa de baza, nu ai cum sa o scoti, si nici nu trebuie sa o scoti. Ideea e ca in momentul in care o sa pui placa noua pe pci-e ... trebuie sa o dezactivezi pe cea de pe placa de baza, si asta se face din bios. O sa gasesti acolo o optiune, la componentele de pe placa de baza. Teoretic ar trebui sa iti mearga noua placa si fara sa o dezactivezi pe cea de pe placa de baza, dar o sa continue sa manance din RAM, pentru ca placile incorporate in general au memorie shared, adica ii aloci o anumita memorie din memoria RAM.

| adrian_5886 explică (pentru EDUTz):

Multumesc,asta vroiam sa stiu

1 răspuns: