| DarthNiger a întrebat:

as vrea sa imi iau placa video ASUS GeForce® GT 710, 2GB DDR3, 64-bit si as vrea sa stiu daca imi merge DDR3. In momentul de fata am placa video Nvidia 210 DDR2, 512mb memorie dar am avut si Nvidia 210 DDR3, 1GB ram acum ceva timp si intrebarea ar fi, mi-ar merge placa asta video cu DDR3 daca as cumpara-o? Tinand cont ca am mai avut DDR3 inainte si nu am avut nicio problema.

Răspuns Câştigător
| dannyel86 a răspuns:

Ddr-ul placii video nu o face incompatibila cu placa de baza.
Poti sa pui si cu Ddr5, daca sistemul permite. big grin
Ddr-ul trebuie sa fie de acelasi tip doar intre placa de baza si memoria ram.

| DarthNiger explică (pentru dannyel86):

Am inteles ca placa de baza trebuie sa fie destul de buna ca sa duca o placa video, si as vrea sa te intreb, am o placa de baza ASUSTeK Computer INC. APM78-GS_S, ar putea sa duca placa video asa de mare?

| dannyel86 a răspuns (pentru DarthNiger):

Placa video e consumatoare de energie. E necesar si ca sursa de alimentare (power supply) sa o poata suporta.
Trebuie sa existe, de asemenea, un echilibru de performanta in ceea ce priveste placa video si puterea de lucru a procesorului (ca una sa nu o infraneze pe cealalta).
Astfel de detalii tehnice le afli doar de la cei care folosesc sau cunosc foarte bine domeniul informatic. happy
Mai pune o intrebare pe TPU, in care sa scrii detaliat despre sistemul tau (placa de baza, rami, procesor, sursa) si despre placa video pe care intentionezi sa o cumperi.
Cei in masura sa iti raspunda iti vor spune daca investitia merita sau nu!winking
Lucreaza cu cap, ca sa fie bine! big grin

| DarthNiger explică (pentru dannyel86):

Ok, multumesc mult pentru sfatwinking

4 răspunsuri:
| AgentTorque a răspuns:

Am auzit ca daca ai placa video gddr5 pe o placa de baza care suporta ddr3 maxim... o sa pierzi 20-30% din performanta placi video(nu-s daca este adevarat am gasit asta pe reddit) Dar nu conteaza ca vei cumpara ddr3