| demon1988 a întrebat:

as vrea sa stiu cum stez comosul la pornirea compiuterului setez data si ora dar nu ma lasa sa salvez imi spune sa setez comos dupa care sa dau salvare si porneste sistemul nu ma pricep multumesc anticipat celor ce ma ajuta

1 răspuns:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Scoate bateria de placa de baza. Cu aia du-te si cumpara una noua. Apoi, pe placa de baza trebuie sa fie 2 sau 3 picioruse pe care scrie "CMOS" sau "CLRTC" : Acolo trebuie suntate piciorusele ( 1 si 2 daca-s numai 2 sau 2 si 3 daca-s 3). Dupa un sfert de ora (la unele) sau o jumatate de ora revii la normal si pui noua baterie. Mergi apoi in Windows si reglezi ceasul si data. In mod normal se va autoseta si BIOS-ul. Daca nu intrii in BIOS si schimbi de acolo. Daca intelegi engleza uta-te si pe aici: http://computer-help-tips.blogspot.ro/......ttery.html
In poza 2 vezi ca setarea se face cu suntul albastru. Daca-s 2 picioruse faci cu o sarma sau o meneda pusa pe ele. ATENTIE! Computerul nu trebuie sa fie alimentat sub nici o forma. Daca nu ai intrerupator general scoti cablul de alimentare din priza.