| vasileion1996 a întrebat:

ce se intampla daca bag in pc 2 placute de ram cu frecvente diferite?,,,, si din ce cauza mi s-au ars 3 placute de ram de 1 gb fiecare?

7 răspunsuri:
| nda a răspuns:

Merge doar ca la frecventa cea mica. daca bagi una 700 si una 1333 o sa mearga la 700.

| JohnnyWylde a răspuns:

Nu iti va merge PC-ul. Display-ul va ramane negru si nimic mai mult.

| RoBoT93 a răspuns:

Ti s-au ars din simplul motiv ca placa de baza nu suporta frecventa respectiva ( cred )
Si merge sa bagi 2 placute cu frecvente diferite dar o sa ai o galagie de erori, sau chiar functionare proasta big grin ( Important e sa-ti duca placa de baza )

| vasileion1996 explică (pentru RoBoT93):

Am ca placa de baza :ga eg31mfs2.
Dar am auzit ca daca bag 2 placute cu frevente diferite spre ex:una de 300hz si alta de 500hz o sa faca o diferenta intre ele si o sa mearga cu 400hz sa zicem.
Eu inainte am bagat mai multe placute in pc cu frecvente diferite si a mers un timp indelungat de 1-2 luni si apoi brusc s-au ars,, oare de ce?

| RoBoT93 a răspuns (pentru vasileion1996):

Pai ca sa iti explic pe inteles : placutele de "gabarit" diferit si frecventa diferita se bat cap in cap. Ca si cum ai lua o pastila de durere de masele cand pe tine te doare un deget...
Ori pui de aceeasi marime si aceeasi frecventa ( de preferat aceleasi modele, facute de aceeasi firma ) ori lasi doar una care iti convine...

| vasileion1996 explică (pentru RoBoT93):

Trebuie neaparat de aceeasi firma?
si de aceeasi memorie(giga)?
Frecventa intelesai ca trebuie sa fie aceeasi!
Dar daca as baga una de ex 300 hz si una de 350hz ar merge?

| RoBoT93 a răspuns (pentru vasileion1996):

Merge, dar nu cum ar trebui. Eu am zis ca ar fi ideal aceeasi firma, aceeasi capacitate si aceeasi frecventa. Acum depinde de buget...