| Zuzumilk26 a întrebat:

Dacă îmi achiziționez acest pc de "Gaming" https://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/4025946/ si imi fac si un abonament la Boosteroid o sa meargă toate jocurile in Low-Medium?

2 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

N-am vazut nici o sursa Segotep ce vine la pachet cu carcasa, totul in 150 RON, sa tina mai mult de 1-1.5 ani.
Iar cand se arde, sunt sanse mari sa ramai si fara placa de baza.
Segotep, Delux, Inter-Tech, LC-Power, Rasurbo, Kolink, Lindy, Realpower, Rhombutech, etc. sunt niste bombe cu ceas.

Daca vrei un PC, mai astepta o vreme, mai strange bani, si cumpara o sursa ca lumea. E importanta atat pentru viata sistemului, cat si pentru performanta ce o scoti din componente.

In 1500 RON faci ceva asemanator sistemului Corvus, insa cu componente mai calitative, alese de tine.

Daca vrei jocuri in Cloud,

carcasa la SH de pe OLX, dar din orasul tau -- max 100 RON
trebuie sa fie aerisita si preferabil sa aiba "mesh (sita)" in partea din fata si sus.

un procesor Ryzen3 2200G --- 483 RON

placa de baza GIGABYTE B450M DS3H --- 300 RON
sau Gigabyte 2SH --- 273 RON

Sursa: Thermaltake Litepower 550W --- 173 RON
(sau orice brand dintre: Sirtec, Chieftec, Antec, Thermaltake, beQuiet, Corsair CX sau VS )

RAM: G.Skill Aegis 8GB 3000MHz CL16 1.35v --- 160 RON
sau Corsair Vengeance LPX 8GB 3000MHz CL16 --- 166 RON

SSD: Plextor M8VC 256GB SATA-III 2.5 inch --- 203 RON
sau HP S700 Pro 256GB SATA-III 2.5 inch ---- 203 RON

TOTAL : 1392 (sau 1425 cu placa de baza mai scumpa si RAM Corsair)

In afara de asta, o sa mai ai nevoie de 2-3 ventilatoare, DACA carcasa nu vine cu niciunul.
Procesorul vine cu un cooler cu pasta preaplicata, care ajunge pentru taskuri de baza, insa carcasa trebuie sa fie una construita inteligent, altfel caldura degajata nu va fi eliminata usor.

Chiar daca iesi la 1500, e mai performant decat Corvus (sursa mai mare, placa de baza mai buna, si RAM mai rapid (viteza RAM-ului e foarta importanta pentru procesoarele AMD))

| Osneros a răspuns:

Platesti $120+ intr-un an la boosteroid. Nu mai bine cumperi ceva piese mai bune in rate de banii aia?