| PainePrajita33 a întrebat:

Daca imi cumpar un router nou ( nu cel default ) se poate sa imi creasca viteza la net? Adica pe contract scrie ca am viteza de 6mb/s dar in realitate am 500Kbps (adica nici macar 1mb/s)... Mentionez ca sunt conectat prin cablu si nu prin wifi la router si nu sunt alte dispozitive conectate ce ar putea scadea viteza (gen telefon, tableta, laptop etc). Singura problema ar fi ca nu sunt conectat prin cablu cu fibra optica ci prin cabluri simple... Am uitat sa mentionez ca stau la tara!
Deci per total daca ati putea sa imi spuneti care ar fi cauza vitezei asa mici la net as fi foarte recunoscator! Multumesc mult TPU!

Răspuns Câştigător
| lpavel a răspuns:

NU! Nu iti va creste viteza pentru ca cei care dau netul il calculeaza in megabyte care e de 8 ori mai mare decat megabitul. Programul cu care descarci iti calculeaza in megabiti... Dar totusi ca sa fi sigur ca primesti ce platesti fa un test de viteza internet. Deci daca ai contract de 6 Gb pe test ar trebui sa-ti arate aproximativ 5, 60 gb... Fa testul aici dar inainte opreste orice program care consuma netul! www.speedtest.net