| AlexRO150 a întrebat:

Salutare, azi rds m-a trecut pe fibra optica (tot satul) si imi mergea inainte cu 10-15 mbs, acum merge cu 92mbs, dar pe contract scrie 500mbs, de ce nu merge cu 500? PC ul este de top, am un router tp-link, plus ca mi-au mai pus ei ceva router, ce sa fac sa imi creasca viteza?

15 răspunsuri:
| CM7YRE a răspuns:

In primul rand fa diferenta intre banda de internet si viteza, banda e de 500, viteza o-mparti la 8, adica poti atinge 62.5 mb ca viteza. Pun accent pe "poti atinge". Depinde ce scoti, de unde scoti, depinde daca ai vreun filtru, firewall, antivirus etc. In general viteza maxim n-ai cum s-o atingi mereu, plus, trebuie sa descarci ceva mare sa prinzi viteza asta, n-o sa fie constanta, o sa ai un peak (varf) in care o sa fie maxim 62.5. Cauta tot felul de "tips & tricks" de genul https://www.youtube.com/watch?v=ZqZsVND6KGU disable firewall, antivirus, setari/ultimul firmware pe router, sa ai cablu, placa de retea dedicata Gigabit, si "cam atat".

| euMILAN a răspuns:

Dun ceea ce stiu eu, router ul ia cu maxim maxim 100 si ceva mb/s (depinde si de pe ce site downloadezi)
Daca ar fi cu 500 ti-ar lua foc?

| Crackman a răspuns:

Da dar pc -ul tau are port de maxim 100 asa ca nu trebuie sa fii impacient. Plus de asta eu este o viteza destul de buna, cei 500 mbs sunt in cazul la mai multe dispozitive.

| AlexRO150 explică (pentru Crackman):

Nu cred ca are port doar de 100... adica am i5 6600, gtx 1060 6gb ssd 1t 16gb ram

| Crackman a răspuns (pentru AlexRO150):

Da dar indiferent ce marca ai de pc... pe direct driv ul nu duce mai mult de 100 prin cablu si 94 sau ceva pe acolo wifi,

| Bogdan70001 a răspuns:

Ce intelegi tu prin PC de top?

| AlexRO150 explică (pentru Bogdan70001):

I5 6600, gtx 1060 6gb ssd 1t 16gb ram

| Bogdan70001 a răspuns:

A da si trebuie sa folosesti un cablu pentru internet daca vrei o viteza mai mare indiferent ca PC-ul tau foloseste Wi-fi.

Eu aveam pe laptop 125mbs si dupa ce am conectat cablu pentru internet am prins 500mbs

Funda?

| AlexRO150 explică (pentru Bogdan70001):

I5 6600, gtx 1060 6gb ssd 1t 16gb ram, te referi la conexiune pe direct?

| euMILAN a răspuns (pentru Bogdan70001):

Unde luai cu 500? Mai taie din ele, da-le dreacu

| Bogdan70001 a răspuns (pentru euMILAN):

Mane viteza de download la mine este de 500Mbps.Si daca nu ma crezi uite aici un vid facut de cineva si cu prima ocazie fac si eu Ss
https://www.youtube.com/watch?v=-3fTy4tZJ7A

| euMILAN a răspuns (pentru Bogdan70001):

Pai da man, iei cu 100, ok. Dar pana la 500? Cel ce a facut postarea zicea ca ia cu 92... e super ok. Ce vrei mai mult de atat?
Arata-mi tu placa de retea sa ia cu mai mult de 150

| marinaru777 a răspuns:

Viteza pe contract e ceva si cea reala se imparte la 8 din cate stiu...e valabil la orice tip de retea si abonament...totul se imparte la 8 si vezi viteza reala

| uuuUtuC1998 a răspuns:

Ii groasa treaba, si eu am patit acelasi lucru cand a schimbat cablurile de internet la mine pe strada. i-am contactat pe cei de la rds si mi-au spus ca probabil este problema de la calculatorul meu. am fost cu el la un service si baietii de acolo mi-au spus ca ii ceva de la softul windows, viteza e limitata din system32, este programul runnable AdminService.exe. Problema in sine e ca, calculatoru a ramas configurat dupa vechiile setari de la router. Prima data deconecteaza calculatorul de la internet, dupa sterge AdminService.exe (nu uita sa dechizi My Computer cu privilegii de administrator) dupa care restartezi caclulatorul si il reconectezi la internet.