| DaniRap a întrebat:

de curand am demontat toate componentele din pc, ca sa il curat, dupa ce le-am pus inapoi mi s-a aprins, si dupa cateva secunde imi spune,, usb device over current status detected, system will shut down in 15 seconds,, ce trebuie sa fac? Va rog mult ajutati-ma dau funda!

Răspuns Câştigător
| Danzell a răspuns:

Ok uite ce sa verifici
http://i.imgur.com/LeZuXFN.jpg
asigura-te ca la 1 si 3 ai cate 1 jumper la fiecare

la 3 nu am vazut bine dar ar trebui sa ai probabil 3 pini. jumperul trebuie sa fie pus in asa fel incat sa ramana liber cel de sus, cum privesti imaginea.

la 2 trebuie sa te asiguri ca ai 2 jumpere. ele trebuie sa fie puse pe primul rand si pe randul al treilea, de jos in sus

la 4 sunt firele de la butoanele de pornire si ledurile de stare.
uite aici o schema cum sa le bagi corect
http://i.fixya.net/fixya20/uploads/Images/355B674.JPG

Dupa ce ai pus astea incearca sa pornesti calculatorul sa vezi daca iti mai apare.

daca tot iti apare opreste-l si scoate bateria de la 5 si bag-o la loc. scoaterea bateriei opreste CMOS-ul care stocheaza toate legaturile dintre componente. o data cu reintroducerea bateriei si repornirea calculatorului toate valorile ar trebui sa se reseteze. intra in bios si salveaza setarile si ordinea de bootare, si vezi daca merge.

daca nici dupa asta nu merge, nu am cum sa te ajut mai mult. mai degraba o sa trebuiasca sa cumperi alta placa.

7 răspunsuri:
| Danzell a răspuns:

Pai asta se intampla cand ai bagat cablurile incorect, cauzand scurtcircuitarea placii de baza.

alt motiv e faptul ca ai scos un jumper de unde nu trebuie.

| DaniRap explică (pentru Danzell):

Da-mi un sfat cu ce trebuie sa fac, te rog, puppy dog eyes

| Danzell a răspuns (pentru DaniRap):

Ar fi ideal daca ai putea sa imi incarci o poza a placii de baza cat mai buna pe imgur sau ceva de genu ca sa vad despre ce e vorba.

in primul rand verifica cum ai bagat jumperele de pe placa de baza
un jumper arata asa ca sa stii de ce vorbesc
http://www.tunecrew.com/wp-content/uploads/2013/07/jumpers.jpg

alt lucru ar fi sa verifici cum sunt bagate firele ce vin din fata calculatorului, adica alea care duc la butoanele de reset, start, ledurile de stare precum si cablurile ce conecteaza USB-urile din fata (daca ai)

| DaniRap explică (pentru Danzell):

Pai mi.e greu sa fac o poza placii, dar iti dau detalii, se numeste P5PE-VM. 512 ram, procesor dualcore 3 ghz, hdd 80 gb,. cauta poze pe google,, a si am windows xp,. poate ma poti ajuta, te rog mult. Am mare nevoie de pc!

| DaniRap explică (pentru Danzell):

Care e bateria? cea rotunda?

| Danzell a răspuns (pentru DaniRap):

Da

| DaniRap explică (pentru Danzell):

Multumesc, mult, mi-ai fost de folos >big grin

| Danzell a răspuns (pentru DaniRap):

Ok uite ce sa verifici
http://i.imgur.com/LeZuXFN.jpg
asigura-te ca la 1 si 3 ai cate 1 jumper la fiecare

la 3 nu am vazut bine dar ar trebui sa ai probabil 3 pini. jumperul trebuie sa fie pus in asa fel incat sa ramana liber cel de sus, cum privesti imaginea.

la 2 trebuie sa te asiguri ca ai 2 jumpere. ele trebuie sa fie puse pe primul rand si pe randul al treilea, de jos in sus

la 4 sunt firele de la butoanele de pornire si ledurile de stare.
uite aici o schema cum sa le bagi corect
http://i.fixya.net/fixya20/uploads/Images/355B674.JPG

Dupa ce ai pus astea incearca sa pornesti calculatorul sa vezi daca iti mai apare.

daca tot iti apare opreste-l si scoate bateria de la 5 si bag-o la loc. scoaterea bateriei opreste CMOS-ul care stocheaza toate legaturile dintre componente. o data cu reintroducerea bateriei si repornirea calculatorului toate valorile ar trebui sa se reseteze. intra in bios si salveaza setarile si ordinea de bootare, si vezi daca merge.

daca nici dupa asta nu merge, nu am cum sa te ajut mai mult. mai degraba o sa trebuiasca sa cumperi alta placa.