| Americanisx a întrebat:

doresc sa im fac un pc bucata cu bucata.
Piesele sunt urmatoarele:

Sursa Chieftec SMART Series GPS-700A8
Placa de baza GIGABYTE GA-970A-UD3P
Placa video GIGABYTE GeForce GTX 750 Ti OC WindForce 2X 2GB DDR5 128-bit
Memorie HyperX Savage 4GB DDR3 1600MHz CL9
Procesor AMD Vishera, FX-8300 3.3GHz box
Carcasa Zalman R1 USB 3.0 White
SSD Patriot Blaze Series 120GB SATA-III 2.5 inch
si mai am eu un hdd de 500gb

Intrebarea este poate rula filmulete 4k si jocurile aparute recent pe high?
Am vazut niste teste facute dar nu sunt sigur.
Si as dori o parere si despre sursa daca poate duce configuratia asta.
Va rog eu daca ati avut aceste component si ati jucat gta v si battlefield 4... orice joc spuneti-mi cum vau rulat ce fps va rog!

6 răspunsuri:
| bogdan324 a răspuns:

Nu iti recomand amd la partea de procesoare, am vazut multi oameni care au avut probleme in jocuri cu fx 8300, in plus consuma mult si racirea e pacatoasa daca folosesti cooler-ul stock, in plus aia 4gb ram nu sunt de ajuns, spune-mi bugetul tau si poate pot sa fac un sistem mai echilibrat

| EnvyU a răspuns:

Deci in primul rand sursa este over kill, 700w chieftec pentru un procesor care consuma 100w si o placa video care consuma 70w? serios? Deci dai 400 ron pe placa de baza si nu iti permiti o placa video la 1000 ron? lol. Si vrei 4k si jocuri 2015 pe high?laughing) Esti amuzant rau.
Cred ca nu stii ce inseamna 4k, ai auzit si tu copii retarzi si vrei si tu.
Pentru 4k ai nevoie de un gpu minim gtx960, trebuie sa ai un monitor pe masura, trebuie sa ai un procesor bun, eu unul m-as arunca la Intel haswell pentru ca sunt foarte bune, de exemplu i5-4460 si o sursa de firma la 500w o sa fie destul.
Eu am un i5-3470 cu gtx 680 (e veche dar foarte puternica, este nitel mai puternica decat gtx960 la fpsuri) Si m-am jucat gta 5 la high 60 fps, orice ma joc bag la ultra, maxim, si am 50-60 fps. 1920x1080 rezolutia.
Daca vrei 4k trebuie sa ai si bani, ai nevoie de un monitor 4k, de o placa video si un procesor bun.

| Americanisx explică (pentru EnvyU):

Am un tv smart tv 3d 4k de 80 inch
si o sursa sirtec 500w are 5 luni de cand o folosesc

| Americanisx explică (pentru EnvyU):

Si stiu ce inseamna 4k si stiu ca pentru 4k ma costa mult 300-350ron eu m-am referit doar pentru multimedia filme in 4k 2160p uhd,

| EnvyU a răspuns (pentru Americanisx):

Daca bagi un joc pe un televizor mare o sa ai nevoie de o placa video buna ca altfel nu o sa duci nimic pe high cu 60 fps. Apropo de ce zici 300-350 ron, aia inseamna 3 milioane, probabil vrei sa zici 3000 ron? adica 30 de milioane.