| CaliCalin a întrebat:

in legstura cu WOT(world of tanks blitz) 1. cum pot sa primesc mai mult gold?
Eu adun doar ca ma uit la video-uri. 2. Primesc gold făcând misiuni? daca da, cand? Va rog mult ajutati-ma...sunt nou pe WOT si nu prea stiu nici tactici de joc. Dau funda la cel mai concret raspunshappy

Răspuns Câştigător
| Stefancalin1997 a răspuns:

Hai sa-ti explic.
Ahm...
World of tanks este un joc tip arcade cu multe tancuri bazate pe cel de-al doilea razboi mondial, world of tanks blitz este o versiune mai lite, adica mai mica, nu are chiar toate tancurile din versiunea de pe pc cam peste 300 ( probabil chiar si mai mult).
Pe world of tanks blitz o sa ai zilnic la exact 24 de ore un nou set de misiuni, daca vei completa acele misiuni vei primi niste recompense. Acele recompense sunt de mai multe tipuri, poti sa primesti aur, credite, camuflaje permanente, experienta generala ( iti explic si asta), echipamente, consumabile, etc...
Gold (aur) reprezinta moneda cu care poti cumpara proiectile cu penetrare mai mare decat cele normale in cele mai multe cazuri AP ( armour piercing), cele cu aur fiind APCR ( armour piercing composite rigide) si HEAT ( High Explosive Anti-Tanc), de asemenea cu gold poti cumpara camuflaje permanente adica iti vor ramane pe veci pe acel tanc chiar daca o sa-l vinzi si o sa cumperi tancul inapoi.
Creditele sunt moneda principala in joc, cu ele cumperi tancuri care le-ai cerceta, poti cumpara echipamente gen plasa de camuflaj, cu ele mai cumperi proiectile standard AP ( care vorbeam mai sus) sau HE( High Explosive), poti sa-ti cumperi sa camuflaje dar nu permanente in cazul in care cumperi cu gold, cu credite pori doar sa le `` inchiriezi `` pe o perioada de timp.
Experienta tancului si experienta generala
Experienta tancului este experienta care o dobandesti in lupta cu care vei putea sa-ti faci tancul mai bun, cumperi senile, tun, motor, turela care iti va creste punctele de integritate.
Experienta generala este acea experienta care o dobandesti tot in lupta sau faci conversie cu gold, aceasta experienta poate fi folosita pe orice tanc.
Conversia
Inseamna a face conversie cu aurul, sa zicem ca vreau sa sa-mi iau niste experienta sa imi cumpar un tun nou atunci fac conversie, pentru 210 xp o sa cheltuiesc 10 gold, chestia asta este valabila si pentru credite, poti fac conversie din aur in credite 1 gold= 400 credite si asa mai departe...
Consumabile sunt niste iteme care iti pot oferi niste avantaje:
Kit de reparatie de baza- repara doar o componenta a tancului
Kit de prim ajutor - readuce la viata un membru al echipajului ranit
Extinctor manual- stinge incendiul de la bord dar este declansat manual ( trebuie` sa apesi pe tasta)
Acestea de mai sus se pot cumpara numai cu credite
Kit de reparatie mare- repara toate componentele defecte ale tancului
Kit de ajutor mare - readuce toti membrii raniti ai echipajului
Exctinctor automat - stinge focul automat fara a mai apasa pe tasta
Mai sunt si alte consumabile care ajuta sa creasca puterea motorului, cafea tare care ofera 5% in plus la calificarea echipajului.
Sunt 5 categorii de tancuri:
Tancuri grele - au armura foarte buna, damage si penetrare dar sunt foarte incete
Tancuri medii - au armura destul de buna, damage si penetrare, sunt chiar rapide
Tancuri usoare - Au armura slaba, damage cat de cat si penetrare, super-rapide
Antitancuri - au armura bunicica, altele nu pot fi penetrare gen linia de la tier 5 in sus a britanicilor sau JG pz e 100 de la germani, penetrare mare si damage, la partea cu viteza variaza.
Artilerie - au armura foarte slaba insa damage mare, pot distruge instant un tanc, cel mai mare damage posibil il poate face artileria americanilor T92, este cea mai mare arma din joc bate toate tancurile indiferent de tip.
A si mai sunt si echipamentele cu care poti adauga un plus la tancul tau, plasa de camuflaj, binoclu, ventilatie, etc.
Cu tacticile:
Daca esti tanc usor incearca sa nu te bati cu tancuri grele doar incearca sa spotezi ( a detecta ) inamici pentru ca echipa ta sa-i poata distruge.
Bafta si mult succes la distrus alte tancuri, cele inamice, nu aliati ca o sa iei ban big grin

| CaliCalin explică (pentru Stefancalin1997):

Multumesc foarte mult! Vreau sa mentionez ca T92 nu este in WOT blitz...alt tanc nu imi poti spune? Ps. Mi s-a sugerat sa merg pe linia tancurilor rusesti pentru ca sunt foartr bune cică. stiu ca KV-2 se aseamana cu T92, pentru ca am vazut intr-o lupta, ca a dat 900dmg dintr-un glonț. Daca si tu te joci, imi poti da add? Ma cheama cali_calin_1.

| Stefancalin1997 a răspuns (pentru CaliCalin):

Da si eu joc dar blitz nu prea, kv1, kv2, IS, IS3 astea sunt tancuri bune.

| CaliCalin explică (pentru Stefancalin1997):

Aa..pacat ca nu joci..eu nu joc WOT pentru ca mi-e stricat PC-ullaughing si ma multumesc cu blitz. O intrebare. pe ce ramura de tancuri te-ai axat?

| Stefancalin1997 a răspuns (pentru CaliCalin):

America, rusia, Germania si marea britanie.