| tudor4ever a întrebat:

In luna decembrie mi-am cumparat un laptop Acer Aspire 5755G. Aceste are:
Procesor Intel i5-2430M Quad Core 2, 4 GHz
4 GB Memorie RAM DDR3
Placa video NVIDIA GT 540M 2 GB
Windows 7 Home Premium cu licenta.
La inceput totul a fost bine.Dar de la un timp, cand incerc sa joc FIFA 12 sau PES 12, la 2 minute dupa ce incep jocul am Lag infernal si nu pot juca.Am crezut ca e de la joc dar deja fiecare joc are lag, chiar si FIFA 07, doar cs 1.6 ma mai pot juca fara lag. Va rog urgent sa-mi spuneti daca stiti de la ce este acest LAG.Multumesc.

Răspuns Câştigător
| BogdySS a răspuns:

Nu e 100% din cauza windows-ului. Nu cumva se infierbanta foarte tare cand te joci? Daca se infierbanta, sufla-l cu un compresor sau ceva de genul prin toate gaurile.
Daca nu infierbantatul e problema, incearca sa eliberezi putin hardul. Intra in Start>Control panel>Uninstal a propgram si dezinstaleaza tot ce nu folosesti. Ai grija sa nu dezinstalezi java, flash playerul, shockwave playerul sau driverele.
Daca nici asa nu rezolvi problema, roaga pe cineva care se pricepe sa studieze problema. Daca nu ai fi avut SO cu licenta iti spuneam sa il reinstalezi, dar asa...

| tudor4ever explică (pentru BogdySS):

Am un cooler special sub laptop foarte mare.

| BogdySS a răspuns (pentru tudor4ever):

Si ai reusit ceva cu eliberatul hardului?

| tudor4ever explică (pentru BogdySS):

Am incercat, e cu foarte putin mai bine, dar tot dupa ce ma joc 5-10 minute, am iar lag foarte mare. Oricum am 250GB liberi pe hard, si nu ruleaza niciun program simultan cu jocul, am incercat si cu programe care ziceau ca ma ajuta sa scap de lag, dar degeaba.

4 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat