| deM0 a întrebat:

la ce ajuta frecventa mai mare la memoriile RAM adica
1333 sau 1600? (se misca mai bine sau ce? :S )

Răspuns Câştigător
neluL
| neluL a răspuns:

La viteza! Frecventa inseamna viteza de incarcare/descarcare a datelor in memoria RAM si cu cat e mai mare frecventa cu atat e mai bine, citirea si scrierea datelor se face mai rapid.
Memoria RAM iti tine datele si procesele cu care lucrezi pe moment si toate procesele functionale atata timp cat calculatorul este pornit. Cand nu mai este curent se sterg din memorie.
Din memoria RAM se intampla tot. Tot ce vezi si auzi la calculator. Este "masa de lucru" a calculatorului.
Capacitatea memoriei RAM se masoara in MB (megabaiti) sau GB (gigabaiti). Cu cat mai mult, cu atat mai bine. Inseamna ca mai multe date pot intra in RAM, si atunci calculatorul functioneaza mai bine.
Exista placute individuale de 128 MB, 256 MB, 512 MB, 1 GB, 2 GB, 4 GB si 8 GB.
Frecventa
Bineinteles memoria RAM are si o frecventa, o viteza de incarcare si descarcare inpusa de fabricant la care sa poata functiona, care se masoara in MHz (megahertzi). 800 MHz, 1066 MHz, 1333 MHz, etc. Aceasta a ajuns chiar si pana la 2800 MHz. Uite aici un exemplu la doar 14 milioane :D
http://www.pcgarage.ro/......connector/

3 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| TheLoneWolf a răspuns:

Proceseaza mai repede

| TheLoneWolf a răspuns:

1600 e mai mult pentru pro gamers si editare photo-video pro