| AlexDinamovistu a întrebat:

Salut,la memoriile RAM ale calculatoarelor scrie si 1333 mhz, 1600 mhz etc.Ce reprezinta? Frecventa? Trebuie sa fie cat mai mari? Si daca vreau sa pun 4 gb 1600 mhz trebuie sa iau placa de baza speciala?

5 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

Da, poti sa pui ram lua 1600 mhz ca nu se intampla nimic(cum zice cienva aiurea mai sus). Verifica mai intai daca placa de baza suprota cantaitea de ram dorita.
Insa daca spoui ca mai ai o placuta la 1333 mzh si pui una de 1600, cea de 1600 o sa scada la frecventa celei de 1333 mhz.

| dannyel86 a răspuns:

Frecvente nu au foarte mare relevanta, dar trebuie sa fie apropiate si de acelasi tip cu ceea ce suporta placa de baza. O placa de baza pe DDR1 nu va accepta rami de tip DDR2 sau DDR3 (trebuie sa fie tipul suportat de motherboard). Daca ramii au o frecventa mai mare decat cea suportata de placa de baza, aceasta reduce automat frecventa ramilor la cea suportata. Ex: placa ta suporta 1333 mhzz, iar tu ai rami de 1600 mhz -> frecventa ramilor va cobori la 1333 mhz. Eu asa stiu.

| dannyel86 a răspuns:

Adaos: vezi cata memorie suporta placa ta de baza. Nu poti depasi limita admisa. Sa spunem ca placa ta poate sustine maxim 4 gb de rami. Tu nu poti pune 6 gb. Consulta manualul sau site-ul oficial cu modelul tau de placa de baza, sa vezi cata memorie suporta.

| bistrita1984 a răspuns:

La frecventa asta sunt memori ram de tip DDR3, deci asa trebuie sa fie si placa de baza cu slot de memorie ram tip ddr3

| gggdaSQWS a răspuns:

Pai ramii trebuie sa fie acelasi DDR ( ddr. ddr2. ddr3 ) Si pe aceeasi frecventa. daca unul este 1333mhz si celalalt 1600 mhz. unul dintre ei se arde ..trebuie sa fie la fel! Funda?