| Maopiscopulesculeandra a întrebat:

La telefon acolo unde sunt alea de activat WI-FI, BLUETOOTH etc. imi arata si NFC.
Intrebare:Ce este acela NFC?

Răspuns Câştigător
| Bobby711 a răspuns:

Cand pornesti aia telefonul poate sa indeplineasca anumite task-uri la contactul cu un cip nfc.De exemplu sunt magazine care te lasa sa platesti cu telefonul trebuie sa bagi datele de la un card sau ceva dupa care tu pur si simplu atingi pentru cateva secunde telefonul de dispozitivul ala care l au ei acolo la magazin. Sau poti trimite un link-ul unui site de la un telefon la altul etc.Consuma multa baterie si e cam inutila cel putin eu nu o folosesc.