| IonutH98 a întrebat:

Salut,TPU!
Mi-am achizitionat un laptop cu procesor i3, Placa video Intel HD graphics 4000 si 6 GB ram. Dar la unele jocuri imi merge greu, cum ar fi daying light pe care l-am luat acum recent si nu stiu de ce imi merge asa :\ Am vazut pe internet ca placa video pe care o am are in jur de 32 mb memorie dar pe cutia laptop-ului scrie 1, 5GB placa video. Normal ar trebui sa rulez bine jocurile dar la unele nici cu setarile la LOW nu fac nimica. Ma poate ajuta cineva sau macar sa-mi spuna cum pot afla memoria placii video? Mentionez ca am win 8.

Răspuns Câştigător
| Albarescul24 a răspuns:

Hello ma nigga.
Nu ii asculta pe fraierii astia laughing
Dai in *** laughing)

Asculta-ma pe mine, oi fi eu un copil de 13 ani,dar am experienta in IT.

Stii de ce iti merg tie jocurile greoi?
Nu? Eeeee, pai iti spun eu de ce, cand ti-ai achizitionat acest laptop cred ca te-ai uitat mai intai la acei 6 gb ram frumosi pe care ii are laptopul, si la proccesorul foarte generos de 1.7 sau 2.5 sau 2.8 ghz, nu? Si ai trecut cu vederea peste acea placa video HD Graphics 4000.

Din comentarii nu am reusit sa inteleg,tu ti-ai cumparat laptopul,sau l-ai primit cadou? Daca l-ai primit cadou nu-i nimic,il poti vinde,si iti poti lua un laptop de gaming foarte performant, bine inteles, daca pe asta scoti 1500-2000 lei mai pui si tu 500 de lei si iti cumperi un laptop de gaming.

Pai hai sa iti spun un secret, cand vezi un laptop la 1600 lei (de exemplu) si vezi ca are 8 gb ram si proccesor i3 si placa video hd graphics, nu te gandi ca e laptop de gaming.

Placile video de la Hd Graphics nu sunt bune, nu pentru gaming profesional si intens.Mai intai cand iti alegi un laptop/calculator pentru gaming uitate in primul rand la placa video, daca vrei sa iti mearga daying light pe mediu 60 fps, trebuie sa alegi o placa video dedicata, nici nu vreau sa aud de amd pe un laptop laughing daca vrei o placa video pe un laptop iti recomand sa te duci pe seria gtx 730m+ aceste placi sunt foarte performante, stiu ca te gandesti ca diferenta dintre un gtx 850 si un hd graphics este de 0.5 gb dar gtx-urile sunt pentru gaming, hd graphics este o placa video cu 32 bit sau 64 bit, cand gtx 850m este o placa video dedicata de 2 gb ram si 128 bit, si este facuta cu cap de dedicata firma NVIDIA cand hd graphics este o placa video nededicata cu 32 sau 64 bit pe 1 sau 1.5 gb...

Daca vrei un laptop bun de gaming uita-te la placile video de la nVIDIA gtx 730m+ nu te uita la radeon sau hd graphics nu sunt bune de nimic pe un laptop.

Proccesorul,putem spune ca el este cel mai important component dintr-un laptop/calculator, dar daca vrem un laptop/calculator de gaming trebuie sa investim mai mult in placa video si mai putin in proccesor, nu te uita la laptopurile cu proccesoare amd de 4 ghz nu 4, 8 nuclee,amd-urile pe laptopuri nu sunt bune de nimic, consuma mult, si se incalzesc foarte tare si nu cred ca vrei sa te alegi cu un proccesor ars peste 30-90 de zile de gaming...
Iti recomand pentru laptopurile de gaming sa te uiti dupa un i5 4200H haswell dual core, sau alt model de i5 care sa nu aiba 1.7 ghz, sa aiba minim 2.5 ghz si sa aiba minim 2 nuclee, daca gasesti un i5 cu 4 nuclee si minim 2.5 ghz ti-l recomand cu mare placere,doar sa fie din familia haswell.

Acum,gb rami, nu cred ca vor fi mari probleme aici, 4 gb ram sunt destuli pentru un laptop de gaming, dar daca iti permite bugetul pune 6 gb ram sau 8 gb ram pentru ca mai nou jocurile astea cer 6, 8 gb ram...

Acum, am ales modelul de proccesor si modelul de placa video perfecte pentru acel laptop de gaming:
Placa video:gtx 850m
Proccesor:Intel I5 4200H Haswell de 2.8 Ghz
Rami:4-8 gb ram DDR3 1666 Ghz

acum sa discutam si de rezolutia la care vrei sa executi renumitele jocuri noi.Rezolutia minima pentru gaming ar fi de 1280x1024 pentru monitoatre, rezolutia minima de gaming pentru laptopuri ar fi de 1360 x 768.

Am vazut mai jos pe cineva care a commentat ca i-a mers pe mediu cu: AMD FX 6350, 8Gb Ram, si o placa video NVidia GTX 750ti, eu cu un i3 4160 3.6 ghz si gtx 750ti si 4 gb ram joc pe hight 40-60 fps acest joc,nu il baga in seama ca e prost de pute baiatu asta,adevarat,nu se poate schimba memoria video din bios dar se poate face over clocking.
Iti dau un sfat,nu fa niciodata overclocking pe un laptop, mai ales daca are proccesor de la amd, overclocking=crestere de performanta cu 10-30% si crestere de la 40 Grade la 90 Grade=moartea componentelor.
Si el se da mare ca a prins fps mare pe calculator la daying light pe mediu, dar eu il cam fac de rusine cu laptopul meu.

Daca vei vinde acest laptop pe care l-ai primit sau l-ai cumparat la 1500 lei sau 2000 lei, mai poti pune 500 de lei sau 1000 si iti cumperi un laptop de gaming de la pcgarage (s-ar putea sa nu ai incredere in ei ca si mine la inceput dar am cumparat un laptop de la ei si sunt foarte multumit) un laptop de gaming cu urmatoarele:
Proccesor:Intel i5 4200H 2.8 ghz (foarte stabil si rece)
Placa video:NVIDIA GTX 850m 2GB Ram 128 bit (o placa video foarte reusita)
4 GB ram DDR 3 1666 GHZ (cu inca 100-200 de lei iti poti pune 8 GB)
Display de 1360 x 768

E un laptop pe care l-am achizitionat de la pcgarage, iti spun din start ca este un laptot best price/performance pentru gaming.

Cu acest laptop de gaming il cam fac de rusine pe cel de mai sus cu amd-ul lui si gtx 750ti-ul ala laughing in far cry 4 toate pe hight am pris 28-57 fps fara overclocking si pe far cry 3 prin 40-60 fps pe verry hight.

dupa parerea mea, as vinde laptopul ala si as cumpara un laptop modelullove struck550J de la pcgarage.

In primul rand il face de rusine pe ala cu amd-ul lui, in al doilea rand are un i5 de 2.8 ghz haswell dual core si in al treielea rand are un gtx 850m 2 gb cu 128 bit care este in topul placilor video dedicate si chiar daca laptopul asta care il ai tu are 6 gb ram si acesta are 4 gb ram, ii poti adauga cand vrei tu inca 4 gb ram si il vei face mai rapid.

Daca vrei sa achizitionezi un calculator/laptop sa m-a anunti,ma pricep foarte bine in domeniul IT si nu cer nici un ban pentru sfaturile mele.

Si iti mai dau un sfat, daca vrei sa iti cumperi un laptop si ai buget limitat, nu iti cumpara laptop cu placa video gt 730+ nu sunt reusite, sunt dedicate dar sunt niste porcarii dupa parerea mea, am avut un calculator cu un gt 730 si nu am fost multumit deloc, l-am trimis inapoi si mi-am luat un pc cu gtx 750ti cu un i7 4440k (e seara si am uitat modelul... sper ca asta e modelul corect) si imi merge perfect.

Oricum, adauga-ma la prieteni pe facebookbig grinanila Robert (rodby) sau da-mi mesaj privat pe TPU sau cauta-ma pe mess rodby_arca2002@yahoo.com

Iti recomand cu mare drag (din nou) laptopul cu modelul: x550J e foarte bun ca price/performance eu l-am luat la 2700 lei cu tot cu cooler si cu geanta de la Asus si sunt multumit foarte mult de el, am 6 luni deja de la achizitionare si nu am intampinat probleme sau ceva cu el, merge excelent.

League of legends:152-220 fps (ultra)
Dota 2:60-128 fps (Ultra)
Far cry 4:18-32 fps (Ultra)
far cry 3:42-73 fps (Ultra)
daying light:15-37 fps (Ultra) 53-74 fps (mediu)
Arma 3:15-72 fps (Ultra)
Watch Dogs:12-49 fps (Ultra)
Mafia 2:59-143 fps (Ultra)
Stranded Deep:16-32 fps (Ultra)
minecraft:46-125 fps (Ultra)
PayDay 2:43-70 fps (Ultra)
The Forest:59-120 fps (Ultra)
Call of duty Black ops 2:53-86fps (ultra)
Unele jocuri merg mai greu ca sunt prost configurate din fabrica, dar cu viitoarele updateuri lagu dispare.

Ultra=Setarile la maxim

Am scris timp de o ora jumatate si am testat cam 7 ore...deci cred ca merit un pic de respect din partea ta asa ca iti cre sa-mi dai o funda laughing si sa ai incredere in mine in alegerea unui pc/laptop/telefon laughing

Ok frate... sper ca ti-am fost de folos si sper ca te-am lamurit care e treaba cu hd graphics si amd-urile pe laptopuri...

Ok noapte buna si da-mi mesaj pe TPU sau mess sau facebook daca vrei sa vorbim.

Key, pa

| Albarescul24 a răspuns (pentru Albarescul24):

Laptopul care l-am mentionat este x550j l-am luat de la pcgarage.
gtx 850m
i5 4200H 2.8 ghz
4gb ram

| IonutH98 explică (pentru Albarescul24):

Daca mi-ai fii lasat si o adresa ceva ar fi fost super laughing

| Albarescul24 a răspuns (pentru IonutH98):

laughing ok ok laughing botosani/hudum, mai sus de dedeman langa vulcanizare pe dreapta laughing na ca ti-am dat-o laughing))

| IonutH98 explică (pentru Albarescul24):

Ma omu' ma refeream la o adresa de fb, yahoo ceva nu unde stai laughing

| Albarescul24 a răspuns (pentru IonutH98):

laughing) ok ok... yahoo: rodby_arca2002@yahoo.com
facebook:iti dau un privat laughing)

11 răspunsuri:
| SilviaDulcik a răspuns:

Memoria placii video integrate o alegi tu din bios.
Placa video HD 4000 este un cat de cat pentru jocuri cu cerinte mai mici. Dying Light este un joc cu cerinte mediocre-mari, de aceea placa video pe care o ai nu face fata.
Asta e, data viitoare o sa te interesezi mai in amanunt inainte sa cumperi ceva.

| IonutH98 explică (pentru SilviaDulcik):

Am primit laptop-ul cadou de la cineva nu l-am luat eu din magazin...dar cum ca pot rula far cry 3, battlefield 3 si multe altele? doar ca de o perioada nu mai merge asa bine, si cum as putea seta memoria ei? am win 8 nu stiu cum sa intru in bios si nici nu am prea lucrat cu bios-ul pe celelalte calculatoare.

| SilviaDulcik a răspuns (pentru IonutH98):

"Mi-am achizitionat un laptop"
Ai oferit informatie falsa de la bun inceput. Sistemul de operare, Windows 8, nu are nicio legatura cu bios. Nu stiu ce model de laptop ai dar daca este Lenovo, inchide laptop si vezi ca pe partea stanga ai un butonas pe care daca il apesi iti intra in bios. In bios, pe undeva trebuie sa scrie IGP, si undeva trebuie sa scrie si Memory, de acolo schimbi cat va manca placa video din ram.

| lBroken69 a răspuns:

Ar trebui să ai grijă data viitoare ce laptop sau PC din "cărămidă iei".
Placa video Intel HD Graphics.o să îţi meargă fix solitaire pe ea.Schimbă placa video de urgenţă, nici nu e de mirare că nu îţi merg jocurile.

| IonutH98 explică:

Daca nu stiti raspunsul nu comentati degeaba, si conteaza daca l.am cumparat sau l.am primit? Intrebarea era alta... cand l.am primit mi.am bagat direct far cry 3 si a mers de minune apoi mi.am cumparat battlefield 3 care merge foarte bine dar de un timp nu se mai "oboseste" si nu stiu cum sa ii schimb cata memorie sa ia din ram

| Tyctak a răspuns:

Daying light este un joc destul de solicitant pentru PC. Eu am putut sa-l jocu pe MEDIU cu: AMD FX 6350, 8Gb Ram, si o placa video NVidia GTX 750ti care are 2 Gb memorie.
Si placa ta video are aproximativ 1, 5 Gbhttp://www.game-debate.com/....../hardware/
PS: Nu se poate schimba memoria la placa video doar frecventa si acest lucru se numeste Over Clock