| serau999 a întrebat:

Mi-am reinstalat windowsul XP Professional si jocurile de pe net se misca greu, google chrome se misca foarte greu si nu merg nici pe el jocurile bine, folosesc mozila firefox, si se misca greu jocurie si am folosit si opera si la fel, dar me internet explorer merg bine, deci ce sa fac ca sa mearga bine jocurile pe net fara sa reinstalez din nou windowsul?
Dau Funda si Like!

8 răspunsuri:
| DragomirMihail2020 a răspuns:

Salut!(Funda si Like dai la cel mai bun raspuns care te-a ajutat pe tine).

1 Instalezi Driverul la calculator.
Driverul la placa ta video (CD/DVD sau sa descarci de pe internet).
2 Creste viteza cu 446%-450% si nu se misca in reluare (se misca greu sau in reluare doar sa cobori in jos cursorul).
3 Stiu aceea faza dar cea mai buna lucru este sa instalezi Driverul.
4 Daca nu stii cum sa instalezi Driverul sau ce tip de placa video ai:
Start=Run=dxdiag=Display
Si scrie acolo.
Dupa marca sa si tipul sau cauti driverul tau.
Ex:Manufacturer Nvidia
Chip Type:Geforce 9200 GT
Iar tu cauti pe net:Nvidia Driver
http://www.geforce.com/drivers
Si la Manual Driver Searh dai acolo:
Geforce
Geforce 9 Series
Windows Xp
English
All
Start searh si descarc driverul. Oricum nu descarca Driver Beta este o versiune demo una noua, descarca urmatoarea.

Sper ca te-am ajutat sper sa fii inteles.
Am facut cateva etape care nu trebuiau dar am facut ca sa stii cum sa o ei de la inceput pana la sfarsit.
PS:Nu mergea in reluare Internet Explorer ca este un component al windosului si nu va merge in reluare fata de celalalte care le descarci (alte browsere sau jocuri).
Instalare Driverului foloseste placa video la capacitate maxima High si va merge destul de bine.

| serau999 explică (pentru DragomirMihail2020):

Cred ca nu am inteles nimic. Adica am spus ca mi-am reinstalat windowsul dar am toate driverele puse. Altceva nu mai inteleg.

| DragomirMihail2020 a răspuns (pentru serau999):

Poate ai instalat Driverul de sunet, Directx 9, etc.
Dar nu cred ca ai instalat Driverul placi video.
Un tutorial cum se instaleaza Driverul (daca aveai instalat Driverul nu se mai misca in reluare, Driverul sau de la placa sa video nu alte drivere necompatibile).
http://www.youtube.com/watch?v=NdfKK-4X03s

| serau999 explică (pentru DragomirMihail2020):

Stiu cum se misca fara driver pentru placa video, si mi l-a instalat un specialist si se misca bine dar jocurile de pe net tot nu si nici google chrome!
(Am driver bun si pentru placa mea video!) Dar tot se misca greu, cu lag mai precis google chrome si alte jocuri de pe net.
Mai stii tu vreo solutie ca sa nu mai aiba lag jocurile de pe net nu cele descarcate?
Si repet (Am driver bun pentru placa video)!

| DragomirMihail2020 a răspuns (pentru serau999):

Curatare prin sistem sau Booster.

| serau999 explică (pentru DragomirMihail2020):

Cum?

| DragomirMihail2020 a răspuns (pentru serau999):

Advanced System Care 7 iti curata systemul foarte bine.
Si vine cu tot pachetul sau si un cateva programe gen Booster si poti marii viteza in joc.

Eu am o singura nelamurire ai instalat driverul inainte de reinstalarea windosului sau dupa.

| serau999 explică (pentru DragomirMihail2020):

Dupa cum e normal!
Altfel cum?