| RatuscaCeaUrata a întrebat:

niste expresii pentru ochi si picior ex: banul, ochiul dracului. la picior nu stiuhappy va rog dati-mi pentru ambele daca se poate, Multumesc Frumos! fundahappy

Răspuns Câştigător
| anooonyyym a răspuns:

Cu Ochi:
A fi ochi si urechi
A sorbi pe cineva din ochi=a indragi pe cineva
A fi cu ochii in patru
A scoate ochii cuiva
Cu picior:
Minciuna are picoare scurte
Iute de picior
Pe picior gresit
Unde-ti stau picioarele acolo iti va sta si capul
A fi cu un picior in groapa si unul afara=A fi pe moarte
Pentru mai multe expresii cu picior: http://ro.wiktionary.org/wiki/picior
Pentru mai multe expresii cu ochi:
http://ro.wiktionary.org/wiki/ochi
Sper ca ti-am fost de ajutor;)
Funda te rog

2 răspunsuri:
| simonamaria a răspuns:

Sacul gol nu sta in picioare; Pe proasta mintea n-o doare, ea se plange de picioare; Nu-i da binelui cu piciorul, ca pe urma-i duci dorul.Sede cu ochii-n podele s-asteapta sa-i cada stele;

| Tamas_Alina_1995 a răspuns:

Unde nu-i cap vai de pcioare