| Norbert97 a întrebat:

Vreau sa cumpar un procesor sau o placa video GAMING! Vreau sfatul vostru ce sa imi cumpar? un i5? sau un GTX650? Am un procesor de 2.90 dual-core placa video GT 630 2GB DDR3 128 biti si 6GB ram. Ce imi sfatuiti sa cumpar? un i5? sau o placa video m-ai buna? As vrea sa imi maresc FPS-urile in jocuri cand il am pe detalii high!

Răspuns Câştigător
| Jipa95 a răspuns:

Esti foarte ghinionist daca pot sa zic asa. Un i5 destul de ok pentru jocuri te-ar duce peste 500 lei, chiar mai mult, cum ar fi : http://www.pcgarage.ro/procesoare/intel/core-i5-3330-30ghz-box/ daca erai cu o placa de baza pe socket amd, lucrurile ar fi stat altfel, cu un fx 6300 la 400 lei te durea in basca 4 ani de acum in colo. Dar nu procesorul este cea mai importanta componenta cand vine vorba de gaming, ci de placa video. Iti recomand Saphire Radeon R7 260x OC 2gb 128 biti ( o gasesti la PC Garage ) acea placa video ruleaza in prezent orice joc la ultra.

Bft!

7 răspunsuri:
| AntiHero a răspuns:

Eu ti-as recomanda un i5, placa video a ta e destul de bunicicawinking

| Jipa95 a răspuns:

Ce placa de baza ai?

| Norbert97 explică (pentru Jipa95):

Asrock h61m-vg3

| Norbert97 explică (pentru Jipa95):

Stiu nu conteaza daca costa chiar si 700 lei un i5 ca am bani pentru el. Dar iti multumesc totusi pentru idei.

| Norbert97 explică (pentru Jipa95):

Apropo am o sursa de 460W PFC activ imi suporta acea placa video?

| Jipa95 a răspuns (pentru Norbert97):

Da fara probleme, dar pentru stabilitate as recomanda o sursa 500-550W 80+

| Jipa95 a răspuns (pentru Norbert97):

Esti foarte ghinionist daca pot sa zic asa. Un i5 destul de ok pentru jocuri te-ar duce peste 500 lei, chiar mai mult, cum ar fi : http://www.pcgarage.ro/procesoare/intel/core-i5-3330-30ghz-box/ daca erai cu o placa de baza pe socket amd, lucrurile ar fi stat altfel, cu un fx 6300 la 400 lei te durea in basca 4 ani de acum in colo. Dar nu procesorul este cea mai importanta componenta cand vine vorba de gaming, ci de placa video. Iti recomand Saphire Radeon R7 260x OC 2gb 128 biti ( o gasesti la PC Garage ) acea placa video ruleaza in prezent orice joc la ultra.

Bft!

| dragosnila233 a răspuns:

Cumparati:

Placa Video: GeForce GTX 650

Proccesor: orice i5