| Allex277 a întrebat:

Vreau sa fac un upgrade la PC si vreau sa schimb procesorul si placa video, socket-ul este 775. Acum întrebarea mea este daca trebuie sa se potrivească socket.ul procesorului vechi sau mai trebuie sa se potrivească altceva

2 răspunsuri:
| SilviaDulcik a răspuns:

Trebuie să fie același socket și să te asiguri că sursa este îndeajuns de bună pentru noul procesor și noua placă video.
Pe socket 775 recomand un Q9400 pe la 150 lei (la care trebuie făcut OC), măcar, altfel sunt șanse să arunci banii.
Ca placă video, depinde dacă vrei să o cumperi din magazin sau SH.

| Mihai1810 a răspuns:

Socketul in primul rand.