| panthalassa a întrebat:

Am un calculator la care aș vrea să îi fac un upgrade desi e un pc destul de vechi. În acest moment am procesorul Intel dual core e8400 si o placa video amd hd6450 2gb.
Vreau sa schimb procesorul cu un Intel quad core q9300 iar placa video cu un gt730 1gb. Merita? Se va observa vreo diferență?
P.S.: Pc-ul e un Dell optiplex760, iar placa de baza are socket 775.

Răspuns Câştigător
| Legendarydk a răspuns:

Nu merita, dai banii aiurea, parerea mea este ca mai bine strangi in jur de o mie de lei, si iti poti lua de pe olx un pc cu un Intel i5, 8-16gb rami si o placa video de 1-2 gb, eu am luat pc de olx si nu am treba cu el.

2 răspunsuri:
| RedNightmare a răspuns:

Al meu e si mai vechi

| AdrianMurgu a răspuns:

Daca ai procesorul si placa video deja achizitionate da merita, dar daca vrei sa le cumperi nu merita,. Q9300 in comparatie cu e 8400 este destul de performant dar la cerintele din ziua de azi este slab, acum depinde in ce scop folosesti pc-ul.iar placa video diferenta nu este prea mare, merita sa o schimbi doar daca o ai nu sa dai bani pe ea