| hnsscreams a întrebat:

Salut, am un pc cu componenteles :
CPU: AMD Athlon II x4 630 Quad Core 2.8 Ghz
RAM : 8 GB
Placa Video : Nvidia GeForce GTX 460, 768 MB
Placa de baza : ASRock 960GC-GS FX

Si vreau sa fac un upgrade, imi puteti da niste idei, ce sa schimb?
Eu as opta pentru un procesor AMD Black Edition FX 6300, 3.5 GHz, 14MB, socket AM3+. Vreau sa schimb procesorul si placa video dar cate 1 pe rand si momentan as vrea sa stiu care e prioritatea placa video sau procesorul si daca e placa video un model / exemplu de placa sa se potriveasca m-ar ajuta foarte mult. Multumesc!

4 răspunsuri:
| CPAElites a răspuns:

Nu merita sa te uiti la FX 6300, e mai slab decat un i3 6100 si cred ca nu e compatibil cu placa de baza! La sfarsitul anului vor aparea noile procesoare de AMD Zen! Asteapta-le...MERITA!

Placa video iti recomand GTX 1060 costa ~1000 lei versiunea cu 3gb memorie video iar cea cu 6gb costa ~1250 lei ( E cea mai ok )!

| hnsscreams explică (pentru CPAElites):

Pai procesoarele AMD Zen le pot pune pe socket AM3 +?

| CPAElites a răspuns (pentru hnsscreams):

Platforma AM3+ e pe moarte...Nu merita sa investesti in ea!
Iti cumperi alta placa de baza...

| Snexx a răspuns:

Mai intai ia-ti procesor, e mai ieftin iar dupa placa video daca imi zici ce buget ai iti recomand eu una