| DejaVuDoc a întrebat:

Salut TPU, vreau sa ii fac un upgrade pc-ului vechi si vreau sa imi cumpar piese noi insa placa de baza este veche si imi trebuie una noua, ce ar trebuie sa aiba la fel placa video, rami si procesorul ca sa fie compatibile? Chipsetul, soclu, interfata grafica, tipul de memorie?

Răspuns Câştigător
| PCassist a răspuns:

In primul rand trebuie sa aiba acelasi socket pentru procesor si acelasi tip de memorie (DDR, DDR2 sau DDR3). Ar mai fi interfata de conectare a hdd-ului (IDE sau SATA), la fel si in cazul dvd/cd-rw-ului. Trebuie sa vezi si ce tip de placa video ai (PCI, AGP, PCI express) si sa ai socket pe placa de baza pentru ea.

In concluzie, daca poti, mergi pe varianta unui calculator nou (eventual il iei pe componente).

| DejaVuDoc explică (pentru PCassist):

Pai am vrut un pc nou de la altex cu i3 3210M 3, 2/ 6gb RAM/ ATI Radeon HD 7450/ 500G HDD Western SATA la doar 1400 lei dar insa nu imi permit urmatoarele cateva luni si de aceea ma gandeam sa cumpar piese pentru acesta mai vechi, dar cu rami? sau sursa? este vreo problema la fazele astea?

| PCassist a răspuns (pentru DejaVuDoc):

Sursa ar trebui sa faca fata, ramii trebuie sa fie de acelasi tip suportat de placa de baza si mai trebuie sa iei in calcul si capacitatea maxima de ram suportata de placa de baza.

| DejaVuDoc explică (pentru PCassist):

Dar daca PC-ul este vechi? Din 2003-2004? Pot sa ii cumpar toate piesele (placa de baza [audio si retea mai tarziu], placa video, procesor, rami noi) va functiona? Are sursa de 550V e bunicica?

| PCassist a răspuns (pentru DejaVuDoc):

Daca iti iei o placa de baza noua, va avea alt socket pentru procesor si probabil DDR3. Tu pe placa veche ai maxim DDR2 si sanse foarte mici sa acelasi socket pentru procesor.

Sursa are 550 W nu V, e ok la 550W.

| DejaVuDoc explică (pentru PCassist):

O ultima intrebare (probabil), am vazut ca unele placi de baza au placi video integrate invidia sau AMD, pot sa imi cumpar placa mea video pe care sa ma joc nu? exista vreo setare pe care trebuie sa o aplic in legatura cu cele 2x placi? adica sa o selectez pe cea performanta sau ceva de genu?

| PCassist a răspuns (pentru DejaVuDoc):

Ii poti pune placa ta video separat, bagi cablu vga/dvi in ea si ii instalezi driverul si cam atat. O poti dezactiva din bios pe cea onboard sau o poti lasa asa.

| DejaVuDoc explică (pentru PCassist):

Cum ti s.ar parea combinatia asta?
Placa de baza Asus M5A78L-M-LX3 Socket AM3
Procesor AMD Athlon II X2 250 3.00 GHz
Placa Video MSI GeForce GT 630 1GB DDR3 128bit
HDD Western Digital 500G SATA
Ram RAM KINGMAX DDR3-1333 4GB
Este compatibil?

| PCassist a răspuns (pentru DejaVuDoc):

Da, sunt compatibile componentele.

| DejaVuDoc explică (pentru PCassist):

Multumesc frumos pentru tot ajutorul! happy

| PCassist a răspuns (pentru DejaVuDoc):

Cu placere! happy

11 răspunsuri:
| Flavius2106 a răspuns:

Nu se merita sa mai investesti in piese, de preferat ar fi sa-ti cumperi un PC nou.