| gogae a întrebat:

vreau sa imi fac un pc pe piese, cat mai bun pentru gaming(jocuri), dispun de 20 milioane vechi, 2, 000 lei noi. Ce piese mi-ati recomanda? De la A la Z. Faceti-mi o configuratie, sunt nehotarat... as vrea in principal sa am piesele Intel, amd, gigabyte, etc

6 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Jipa95 e complet cu pluta, nu il baga in seama. Pastrezi monitor/boxe/alte periferice? Ce rezolutie are monitorul? In principiu, ti-as recomanda sa mai stringi vreo 500 RON, dar si cu 2000 se poate face treaba acceptabila, mai ales daca ai monitor cu rezolutie mica (pina in 1440X900 sau similar, de pe la 1680X1050 in sus deja jucam in alta liga).

| gogae explică (pentru KodrutZ):

Am acest monitor: http://www.pcgarage.ro/......5ms-black/
Vreau sa cumpar doar piesele din unitate, sa fiu mai exact, am mouse, monitor si tastatura.

| KodrutZ a răspuns (pentru gogae):

Meh, full HD-ul mamii ma-si. Ce nu ti-ai luat un monitor mai mic?
Hai sa incercam...http://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/672986/
Pentru fullHD s-ar cam cere un i5 si o placa video de clasa superioara, caz in care ar mai trebui adaugati cel putin vreo 7-800 RON la bugetul ala. Oricum, si asta o sa se miste onorabil.

| gogae explică (pentru KodrutZ):

In loc de placa video Sapphire Radeon nu as putea pune Gigabyte GeForce GTX 650 OC 2GB DDR5 128-bit? Care este mai buna? Eu am auzit ca gigabyte sunt cele mai bune placi video

| KodrutZ a răspuns (pentru gogae):

Mituri. Depinde de la caz la caz si de la model la model. Am avut si MSI, si Gigabyte, si altele... iar acum am un Sapphire din 2009, de cind am luat-o merge overclockata la maximul permis de Catalyst fara probleme. 650 OC sau 7770 sint foarte apropiate ca performanta, ambele fiind de generatie anterioara. Buget prea pacatos, mai bine mai astepti un pic, macar se mai ieftinesc placile din generatia anterioara, daca nu o sa ajunga cele noi la preturi ok.