| Hppy a întrebat:

Vreau sa imi fac un PC pentru gaming si nu stiu ce piese sa ii pun dispun de 38-39 milioane. Cine ma poate ajuta cu piesele?
Multumesc!

Răspuns Câştigător
| Jipa95 a răspuns:

Suna la ei si spune-le sa-ti faca un sistem de gaming Nocturne, sau comanda-ti piesele, si asambleazati-l tu acasa, daca te pricepi!

20 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

Http://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/942895/ daca e prea mult editez. Ai acolo cat sa joci tot ce vrei cu ultra.

| Jipa95 a răspuns:

Uita-te ce componente are sistemul de Gaming Nocturne, si fa-ti unul pe piese exact la fel! Crede-ma ca eu ii urmaresc pe cei de la PC Garage, au facut live-uri cu acel sistem, si duce exact orice joc, chiar si Wathc Dogs la detalii maxime! Recomand cu cea mai mare incredere : http://www.pcgarage.ro/sisteme-pc-garage/pc-garage/gaming-dream-the-game/
Si-ti mai ramane bani si de-un laptop/tableta! :D
Bft! :)

| Hppy explică (pentru Jipa95):

Multumesc

| FatUglyVirgin a răspuns (pentru Hppy):

Daca faci cum spune jipa i-ati fx 8320 nu 6300...

| Hppy explică (pentru FatUglyVirgin):

De ce?

| FatUglyVirgin a răspuns (pentru Hppy):

Oare de ce? e mai bun..si oricum nu lua pc-ul ala configurat asa iti faci mai bun pe i5 in 3000 lei

| Hppy explică (pentru FatUglyVirgin):

Nu as putea sa imi iau i7?

| FatUglyVirgin a răspuns (pentru Hppy):

Ori dai 3000 ori 4000?
nu se merita i7 oricum
cumpara ce a spus sltlp mai sus

| Hppy explică (pentru FatUglyVirgin):

Sunt dispus sa dau si 4000 dar componentele sunt compatibile cu i7?

| Jipa95 a răspuns (pentru FatUglyVirgin):

Pai ce i5 sa-si ia ma fx-ul ala 6300 mai duce 5 ani de acu in colo jocuri, faza e de placa video aici si de ce sa-si schimbe si placa de baza pe una Intel, e absurd! Prea multe componente care nu-si au rostul. Sistem de gaming Nocturne fara nici o alta modificare e bomba ala.

| FatUglyVirgin a răspuns (pentru Hppy):

Ia exact ce ti-a spus mai sus stlp
nu se merita i7 in gaming decat daca editezi

| Jipa95 a răspuns (pentru Hppy):

Suna la ei si spune-le sa-ti faca un sistem de gaming Nocturne, sau comanda-ti piesele, si asambleazati-l tu acasa, daca te pricepi!

| FatUglyVirgin a răspuns (pentru StalkerSoul):

Cea mai proasta configuratie care am vazut-o vreodata la 4000 lei este pe site-ul ala

| sltlp a răspuns (pentru FatUglyVirgin):

Legat de configuratie, se gaseste de altfel o configuratie buna data de el in general, asta-i intrebarea sau un raspuns ok? laughing

| FatUglyVirgin a răspuns (pentru sltlp):

Nici nu cred ca se vede diferenta in gaming in momentul actual dintre280x si 290 cu diferenta aia de bani poate lua un ssd

edit:vad ca nu vrea ssd, lasa asa pentru viitor sa tina cat mai multlaughing

| ubox7007 a răspuns:

Deci sunt mai multe intrebari la care sa iti raspunzi:
1 vei face oc (overclock)?
2 ce jocuri, caci anumite jocuri sunt optimizate pentru nVIDIA altele pentru amd?
3 la cpu ce preferi amd sau Intel?
4 cat de mult conteaza cum arata pe o scara de la 1 la 10
5 e neaparat ssd?
6 vei mai baga bani si pe viitor sau il iei odata si gata?
7 dispui de tastatura, maus, monitor tongue?

| Hppy explică (pentru ubox7007):

Deci 1.nu stiu ce este oc
2.pentru nVidia
3.intel
4.7-8
5.nu
6.odata si gata cred
7.da

| ubox7007 a răspuns (pentru Hppy):

Http://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/943413/
In opinia mea asta e o combinatie ok, daca am depasit sa imi spui ca mai scad la unele chesti. Caci poti pune si o sursa de 600 de la Corsair (bronze) modulara care e mai ieftina si isi face treaba fara probleme :P cea de 750w care am pusa e un pic mai mult decat consuma sistemul tau.