| InstinctPr3ciS a întrebat:

Inbunatatire calculator!

Momentan are :

-Placa video : NVIDIA GeForce 9400 GT ( 512 MB)

-3 GB RAM

-250 GB MEMORIE

-Procesor : Intel(R) Core(TM)2 Duo CPU E4500 @ 2.20 GHz 2.21 Ghz

- Placa de baza : Gigabyte GA-945PL-S3P

Calculatorul vreau sa il folosesc pentru : gaming, internet, filme si diverse.
Vreau sa stiu ce sa ii cumpar, adica ce procesor, ce placa video, ce memorie ram, ca sa il fac cu vreo 40-50% mai bun decat este acuma. Acuma rulez XP, dar dupa imbunatatire vreau sa ii bag Windows 7.
Sa il imbunatatesc eu din piese sau sa il cumpar gata facut? (am inteles ca ies mai bine daca il fac eu din piese)
Bugetul de care dispun este : 10-12 milioane.
Astept raspunsurile voastrea! Funda +Vot!

5 răspunsuri:
| alinaalin955 a răspuns:

Nu-ti ajung banii.Trebuie sa schimbi aproape tot.Pastrezi carcasa, hard disk-ul si DVD RW.Ar cam trebui schimbat si hard disk-ul.
Pentru a schimba procesorul trebuie sa schimbi placa de baza, atunci va trebui sa pui memorie RAM DDR 3, iti trebuie si alta placa video si probabil alta sursa.
Cam asta e.

| Hatze9000 a răspuns:

Cauta o placa video cat de cat buna de 1Gb si 256Bit, la fel si de procesor te interesezi la mai multe magazine si rami daca iti mai pun vreo 2Gb e de ajuns

| Adryan77ron a răspuns:

Poi ai putea sa-ti bagi o placa Nvidia GTX 670, vreo 8-16 gb de ram, si un procesor: i5 - quand core 3, 20 ghz sau ceva de genu, iar memorie 750 gb este suficient pai te va costa cam 7-8 milioane...Bafta!

| InstinctPr3ciS explică (pentru Adryan77ron):

Da, dar intra pe placa mea de baza?

| alinaalin955 a răspuns (pentru Adryan77ron):

7-8 milioane l-ar costa doar 16 GB RAM.