| Rambokay a întrebat:

Vreau sa imi iau si eu GTA 4 si voiam sa-mi ziceti daca imi merge. Uitati sistemul meu:
-Procesor: Genuine Intel(R) CPU T2080 @ 1.73 GHz.
-Memorie instalata (RAM): 2. 00GO
-Tip Sistem: Sistem de operare pe 32 biti
-Sistem de operare: Windows 7 Proffesional
-Rezolutie: 1280x800
-Laptop Toshiba
Va rog sa imi ziceti daca imi merge Grand Theft Auto (GTA) 4. Funda pentru explicatia corecta!

10 răspunsuri:
| GregHouse a răspuns:

Pentru procesor e ideal un Quad Core sau mai bine, dar e ok. RAM-ul e suficient, daca e pe 32 sau pe 64 biti nu prea conteaza. Ce placa video ai? E super pretentios, mie imi mergea cu laguri dupa 10 minute de joc, si am o nVidia GT 540M de 2 GB (512 MB memorie video e suficient, dar trebuie sa fie macar un nVidia GeForce 7900 sau ATI Radeon X1900. Sau si mai bine big grin
Daca ai W7, va trebui sa bifezi Run as administrator ca sa mearga bine.
Sanatate!

| Rambokay explică (pentru GregHouse):

Nu prea stiu unde dau sa imi arate despre video. Poti sa ma ajuti?

| GregHouse a răspuns (pentru Rambokay):

Ca sa afli cata memorie video ai:

Start - scrii DXDIAG in casuta de cautare
O sa-ti apara o fereastra, pe-acolo scrie si memoria video.

Ca sa afli ce model ai:

Click dreapta pe My Computer - Properties - Device Manager - Display adapters (posibil sa apara acolo 2 placi, pentru ca majoritatea laptopurilor pentru gaming au o placa dedicata, puternica si un integrata, mai slaba, pentru a economisi bateria).

| Rambokay explică (pentru GregHouse):

Deci am dat click dreapta me my computer, properties, device manager, display adapters si scrie asa: Mobile Intel(R) 945 Express Chipset Family (Microsoft Corporation - WDDM 1.0) la DXDIAG nu am gasti memorie video dar l-am intrebar pe fratele meu si a zis ca are sigur 512MB chiar si mai mult! Deci imi merge GTA IV?

| GregHouse a răspuns (pentru Rambokay):

Imi pare rau, dar placa asta e integrata, in general e buna pentru navigare pe Internet, videoclipuri pe Youtube, jocuri 2D.
Poti incerca, dar nu e garantat ca ti se va deschide macar jocul. Mai mult conteaza modelul placii decat ce memorie are.

| Rambokay explică (pentru GregHouse):

Merita sa il descarc? Adica sunt posibilitati sa mearga?

| Rambokay explică (pentru GregHouse):

GTA Episode liberty city imi merge?

| GregHouse a răspuns (pentru Rambokay):

Avand in vedere ca e destul de mare, nu. Poti incerca cu Episodes from Liberty City, jocul are acelasi motor ca si GTA IV, dar la mine merge mai bine, fara laguri, fara efectul acela de blur intarziat.

| Rambokay explică (pentru GregHouse):

Imi poti da linkul de download la GTA Episodes from Libery City?

| GregHouse a răspuns (pentru Rambokay):

Eu am luat de pe F***list. Nu am voie sa postez linkuri aici, cauta unde am zis sau pe alte trackere.