| DjSony a întrebat:

Vreau sa-mi vand PC-ul dar nu stiu exact cat sa cer pe el.
Configuratia este urmatoarea:
Placa de baza : Asus M2V-TVM.
- Are 4 slot-uri pentru RAM ( DDR2 suporta; frecventa maxima 667)
- Audio integrat
- Placa de retea integrata

Procesor: AMD Dual Core 4600+ 2, 4 Ghz ( Socket FM2)

RAM : 1 GB ( 2x512) frecventa: 333

Placa Video: ATi HD 4650 1 GB/128 biti

Trebuie sa mentionez ca placa video este aproape noua, celelalte componente nu sunt foarte vechi dar nu noi ca si placa video, astept raspunsuri.

Dau funda! happy

Răspuns Câştigător
| Andrei7520152 a răspuns:

Culmea e ca si eu am un PC foarte asemanator. Am luat un second hand mega ieftin pentru ca nu am avut o tona de bani.

Anul trecut am dat pe o unitate centrala second hand (de la magazin, din Cluj, cu garantie) 500 de lei. Aproape ca si unitatea ta, avea 2.5 Ghz Dual Core, 2 GB RAM, Dvd WR, sunet etc.

Avea o placa video onboard deci am lat o placa noua de 1GB/128 de biti ce a costat 250 de lei.

Deci un calc ceva mai performant ca si al tau costa 750 de lei anul trecut.

Tu vrei sa vinzi o unitate centrala cu placa video. Eu iti recomand sa ceri 600-750 de lei daca ai de gand sa oferi vreo 3 luni garantie.

Apropo, tare iti recomand sa instalezi un Windows XP pe acel computer. Preferabil SP3 cu directX 10 si drivere. Nu prea vad ca 1GB RAM ar putea duce Win8 prea bine. Si cu WINXP jocurile vor rula mult mai rapid pe acel sistem.

Deci, pretul final ar fi 700 de lei doar pe unitate si placa video, cu trei luni garantie. Poate ai putea face o mica reducere daca o dai fara garantie.

6 răspunsuri:
| Sarius1994 a răspuns:

Pai il dai cu totu unitate +monitor+tastatura si mouse sau doar unitate? oricum daca e sal vinzi cu totu poti sa speri la 5-maxim 8 milioane depinde si de restul adica ce marca e monitoru cat de mare e + tastatura si mouse-ul ce marca e daca monitoru si restul sunt mediocre dar atunci cel mult 5 milioane de ce 5 si nu mai mult paiiiiiiiiii acum la ora actuala sunt calculatoare ma refer la tot pachetu cu 12 milioane si are cam de 2 ori minim ce ai tu aici sau chiar de 3 ori mai bun cam asta ar fi acum daca gasesti unu care e bata in calculatoare norocu tau daca nu 5 cel mult tot packetu fara monitor si restul cam 2-2, 5 cel mult 3 milioane... noroc

| DjSony explică (pentru Sarius1994):

Frate, o parte din ce ai zis tu este adevarat, adica se gasesc pc-uri cu 12 milioane care au 4-8 gb ram si quad core, dar degeaba au procesor si rami buni pentru ca au video integrat, iar eu cu placa video am jucat orice joc care este pe piata cu cel putin detalii medii si rezolutie 1024, deci ar trebui sa faca 8-9 milioane, si il dau doar cu tastatura si mouse, tastatura de la unitate ( packard bell ) si mouse geniuswinking

| Sarius1994 a răspuns (pentru DjSony):

Aici ai cerut o parere acum noroc cu 12 milioane ti-am spus daca gasesti unu care habar nu are il dai si cu 15

| madutzzu2121 a răspuns:

Pai...pai.....7-10 milioane zic eu

| DjSony explică (pentru madutzzu2121):

Da... foarte bun raspunsul 7-10 milioane. oh go on

| madutzzu2121 a răspuns (pentru DjSony):

Stiu sa apreciez foarte bine big grin