| Gameru a întrebat:

Vreau sa va intreb daca se pot sacada jocurile de la placa video?

Răspuns Câştigător
| Andrei7520152 a răspuns:

Dai o cautare google la orica joc in felul asta:
' nume joc system requirements '. Gasesti cerintele fiecarui joc. Daca ai un calc mai bun decat cerintele minime ale jocului atunci o sa poti juca.

cu PC-ul tau ar trebui sa-ti mearga linistit jocuri ca GTA 4, Modern Warfare 3, Skyrim sau Black Ops 1 pe detalii medii. aveam un calc asemanator, cu un GT430 1GB/128bit

13 răspunsuri:
| Andrei7520152 a răspuns:

Nu e complicat. Tu ai un PC cu niste specificatii - placa video, ram, procesor. Daca pc-ul tau nu e suficient de puternic pentru un joc anume atunci jocul cutare va sacada.

poti avea lag din o suta de alte motive, dar asta e regula de baza. pc slab cu jocuri noi = FPS foarte scazut.

| Gameru explică (pentru Andrei7520152):

Am 2 gb ram ddr2, proceosor Intel pentium dual core e2160 1.8Ghz=3.6 GHz la care o sa i fac overclock.Si placa video o sa imi iau de asta http://www.emag.ro/......EDVBKBBBM/ si fifa 2014 si 2013 ar trebui sa mearga perfect fiindca un prieten are procesor Intel pentium 4 3.6 ghz, placa video 512mb DDR2, si rami 2Gb ddr2 si i merge splintelcell balcklist deci mie ar trebui sa imi zbarnaie

| Gameru explică (pentru Andrei7520152):

MSSSS Si daca imi merge gta 4 mw3 si black ops inseamna ca fifa 2014 merge ok

| Gameru explică (pentru Andrei7520152):

OHOOO MW3 GTA4 Sunt cel mai fericit om din lumelaughing

| Andrei7520152 a răspuns (pentru Gameru):

Dai o cautare google la orica joc in felul asta:
' nume joc system requirements '. Gasesti cerintele fiecarui joc. Daca ai un calc mai bun decat cerintele minime ale jocului atunci o sa poti juca.

cu PC-ul tau ar trebui sa-ti mearga linistit jocuri ca GTA 4, Modern Warfare 3, Skyrim sau Black Ops 1 pe detalii medii. aveam un calc asemanator, cu un GT430 1GB/128bit

| Andrei7520152 a răspuns:

"vreau sa te intreb cum e posibil ca la un prieten sa i mearga toate jocurile astea noi(spliter cell blacklist, fifa 2014, pes 2014)"

depinde de multe. la un sistem mai vechi ajuta sa ai un sistem de operare mai vechi si sa nu ai multe programe de fond. Windows xp consuma mai putina memorie decat Win8 deci jocurile vor rula mai bine. Aceasi treaba si cu programele de fond (antivirus, skype, internet, etc) care mananca din memorie. Apoi mai poti seta detaliile la joc (in special rezolutia) ca sa mearga cat mai bine. Conteaza si modelul placii, nu doar memoria. De exemplu o placa cu 512MB pe 256 de biti e mai rapida decat 1GB pe 64 de biti, pentru ca cea cu 1GB are un bandwidth foarte scazut deci nu se poate folosi de toata memorie de pe placa.

eu aveam un Dual Core X2, 2GB DDR2 ram si un GT430 cu 1GB/128 de bits. Ma puteam juca GTA4 pe 800x600 si mergea ok. Modern Warfare 3 sau FarCry 2 mergeau foarte bine pe high. Skyrim din nou pe 800x600 cu detalii medium. Foloseam WinXP Service Pack 3

| Gameru explică (pentru Andrei7520152):

Eu am windows 7, procesor Intel pentium dual core e2160 1.8 ghz(x2)=3.6 ghz, 2 gb rami ddr2 si gt 630 1 gb ddr5 128 biti.Eu sper sa imi mearga si mie

| Gameru explică (pentru Andrei7520152):

Tu ce zici ar trebui sa imi mearga fifa 2014 la mediu?

| Andrei7520152 a răspuns (pentru Gameru):

Nu stiu. vezi cat cere fifa 2014

| Gameru explică (pentru Andrei7520152):

Celeron E1200 Dual-Core 1. 6GHz, GeForce 8400 Series, 1 GB RAM atat cere eu am Intel pentium dual core e2160 1.8ghz(x2)=3.6ghz,2 GB RAM DDR2, placa video nVIDIA gforce gt630 1 gb ddr5 si 128biti

| Gameru explică (pentru Andrei7520152):

Si zi cam pe la medium merge?

| Andrei7520152 a răspuns (pentru Gameru):

Sigur

| Gameru explică (pentru Andrei7520152):

Si nu sacadeaza?

| Jokerull4 a răspuns:

Da daca placa ie slaba nu o sa iti meraga sau o sa mearga sacadat