| Piableu a întrebat:

Salut, vin si eu cu o problema legata de Windows.

Am Laptop Asus( Pentium Dual-Core, 2.10 Ghz, 4 gb ram si Windows 7 32-bit) de vreo 2 ani.

Problema a aparut prima data in vara anului 2012. A 2-a oara in Decembrie 2012, dupa in Ianuarie 2013 si astazi din nou. In ce consta problema? Cand pronesc laptopul, Logo-ul de la windows/Microsoft mi se incacarca in flashuri( cele 4 culori care formeaza logoul). Dupa aceea am 1 secunda de fluiditate, vreo 5 de blocare totala. Am rezolvat problema cu ajutorul Back-upului( sau restore). Merge bine ceva timp dupa din nou apare problema. Daca deschid laptopul cu Safe Mode, merge bine, insa rezolutia e groaznica, multe aplicatii nici nu merg. Pana nu dau Restore nu pot face nimic.

Am vorbit cu niste colegi si mi-au spus ca ar trebui sa imi instalez Windows 7 de 64 bit. Eu cand am cumparat laptopul a venit instalat cu Windows pe el si nu am mai schimbat nimic.

Am descoperit ceva cand ma chinuiam mai devreme sa ii fac ceva. Cand pornesc de obicei laptopul, se aude un sunet specific pornirii lui. Ca si cum atunci porneste ventlatorul sau ceva de prin el. Cand faceam restore, mai devreme, s-a auzit din nou acel sunet cu care eram obisnuit si a inceput sa ruleze normal( mi-am dat seama dupa inconita de incarcare care se "rotea" in flashuri si dupa acel sunet, a inceput sa se roteasca normal). O fii ceva ce nu porneste odata cu toate celelate componente sau doar ventilatorul? Eu as zice ca e doar de la Windows, hardware nu cred...

Pareri, opinii?

Am pus la jocuri, nu am gasit alta categorie.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cand pornesti laptopul apasa incontinuu f8 si astfel iti apare o lista de optiuni din care selectezi last good know configuration(sau ceva de genu) si ar trebui sa porneasca normal

| Piableu explică (pentru anonim_4396):

Multumesc, o sa incerc asta data viitoare cand o sa im ifaca probleme laptopul.

5 răspunsuri:
| TeddyPaul a răspuns:

Safe Mode-ul nu este folosit pentru a te juca sau intra pe net....este un "unviers paralel" cum s-ar spune pentru windows, acolo poti intra sa stergi s-au sa reglezi anumite probleme ale windowsului.....in legatura cu problema ta:daca nu ai reinstalat windowsul cand l-ai cumparat iti recomand sa o faci! Nu toate windowsurile care sunt instalate pe laptopurile de vanzare sunt bune! Majoritatea sunt instalate pentru a verifica daca merge laptopul, daca este apt pentru vanzare! Sfat? Reinstaleazati windowsul! Daca nu merge nici atunci incearca sa mergi la un specialist!

| Piableu explică (pentru TeddyPaul):

Si reinstalez Windowsul prin formatare? Cd cu windows si toate cele? Sau am vreo optiune ascusa care pote face asta?

| TeddyPaul a răspuns (pentru Piableu):

Sa reinstalezi windowsul cu CD! Adica sa stergi tot tot!

| edy2810 a răspuns:

In primul rand curatal de praf bine peste tot, in al 2 lea rand schimba pasta de la procesor si cip video iar in al 3 lea rand si ultimul puneti un windows pe 86(32) biti si iti va merge super eu ti-as recomanda un windows Starter cu respect