| Mrkmm a întrebat:

Salut TPU.
De cateva luni intampin probleme cu laptopul, este un Lenovo T400 cu windows 7 pro, de 4gb ram si Intel 2 duo cpu, cu placa video Intel chipset family, intr-o seara nu a mai pornit, desii de dinainte era totul normal si nu am vazut nici o problema la el cum ca ar fi ceva in neregula, desii am observat ca porneste si se aude ca porneste si daca te uiti bine la ecran, ii apare la startup logoul "Thinkpad" dar pe luminozitate extrem de mica si luminile la el de wifi si luminile de start, bluetooth etc de le are, nu mai pornesc, am incercat sa ii dau restart si reboot si cu baterie si fara, tot e asa, nu stiu ce sa ii mai fac. Ceva sfaturi?

Răspuns Câştigător
| flixbuster a răspuns:

Dupa fraza asta "ii apare la startup logoul "Thinkpad" dar pe luminozitate extrem de mica" ai o problema cu iluminarea ecranului. Pentru un diagnostic corect trebuie sa mergi intr-un service si acolo afli si ce trebuie sa schimbi si cat te costa.

Tinand cont ca e un laptop vechi pe care il gasesti incepand cu 250 lei pe OLX, mai mult de 100-120 nu merita sa bagi in el ca sa-l repari. Daca-i mai scump de atat, mai bine iei unul de pe OLX, iti muti HDD (eventual si RAM daca e cazul) si aia e.

| Mrkmm explică (pentru flixbuster):

Salut, mersi de informatie, in cazul asta mai bine strang ceva bani pentru altul mai bun si nou decat sa consum si pe viitor sa intampin alta problema, totusi multumesc de informatie si de ajutor

5 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Incearca intai sa-i reglezi luminozitatea! Trebuie sa aiba niste butoane dedicate.

| Mrkmm explică (pentru Salontanul):

Am incercat, am incercat sa ii dau si un reboot manual, din pacate nu s-a ajuns nicaieri, oricum mersi pentru ajutor

| lpavel a răspuns:

Tu nu mai ai ce sa-i faci, i s-a ars o componenta! Daca e placa video atunci te va costa cat jumatate sau putin mai mult decat pretul laptop-ului, daca s-a ars altceva va fi mai ieftin dar tot trebuie sa te astepti la 200-500 lei reparatia la un service! Bafta!

| Mrkmm explică (pentru lpavel):

Salut, am decis sa il las asa cum e si sa atinga sfarsitul, si mai bine strang pentru altul nou, desii aveam ceva date pe laptop destul de importante dar le am recuperat pe telefon, mersi de ajutor