| Robi673547 a întrebat:

Salutare. Am nevoie de ajutorul vostru pentru ca eu nu ma pricep.

Doresc sa achizitionez o placa video pana in 450 de lei pentru Counter strike GO si World of tanks. Am un i3-4150 3.50Ghz, 4 ram si sursa de 450W.

Nu vreau raspunsuri gen, poti juca si cu o placa de 3 mil, vreau cea mai buna placa video in raport cu procesorul pana in 450 de lei. Ma gandesc ca procesorul fiind mai slab poate sa limiteze placa(am spus deja ca nu ma pricep).

O zi frumoasa sa aveti!

Răspuns Câştigător
| bogdan324 a răspuns:

Din pacate nu sunt reduceri atat de bune pentru placile video din segmentul asta de performanta, daca erau reduceri atat de bune nimeni nu mai cumpara placile mai ieftine si ramaneau cu ele pe stoc. Daca vrei fps-uri mai mari in cs go si wot mergi pe gtx 1050 ca ai memorie mai putina, poti sa joci si un gta 5 in 60-70fps(asta daca mai bagi 4gb ram) pe setari high-very high, dar mai mult de atat nu poti din cauza memoriei video), daca vrei sa bagi setari ceva mai mari, very high-ultra ia-ti radeonul ca are 4gb si este suficient de puternic sa duca jocul in 40-60fps.Pe scurt:daca vrei fps-uri mari in jocuri competitive si grafica pe la high-very high in jocuri mai mari ia-ti gtx 1050, daca vrei sa dai grafica aproape de ultra dar mai putine fps-uri in jocuri in general atunci radeonul. Faza e ca 1050-ul se bazeaza mai mult pe fps-uri decat pe grafica din cauza memoriei limitate, pe cand e invers pe amd, unde ai mai putine fps dar calitatea video e mai mare. Daca cumva mai vrei sa strangi ia-ti direct gtx 1050 ti 4gb si ai si fps-uri, si grafica mai buna.

13 răspunsuri:
| bogdan324 a răspuns:

La bugetul ala ar fi pacat sa-ti iei o petarda de gt 1030 cand ai putea sa mai pui 100 de lei si sa-ti iei un gtx 1050 2gb sau rx 560 4gb care sunt mult mai bune in jocuri si poti scoate 150-250fps in cs go si 80fps pe wot pe maxim, totusi mai baga inca 4gb ram.

| Robi673547 explică (pentru bogdan324):

M-am gandit mai bine si o sa incerc sa dau in jur de 550 pe ea, te poti uita pe eMAG pentru mine pentru ca sunt niste oferte pentru plac, gen de la 700 la 550 lei.

| Robi673547 explică (pentru bogdan324):

Multumesc frumos!
O sa achizitionez gtx 1050.

| bogdan324 a răspuns (pentru Robi673547):

Din pacate nu sunt reduceri atat de bune pentru placile video din segmentul asta de performanta, daca erau reduceri atat de bune nimeni nu mai cumpara placile mai ieftine si ramaneau cu ele pe stoc. Daca vrei fps-uri mai mari in cs go si wot mergi pe gtx 1050 ca ai memorie mai putina, poti sa joci si un gta 5 in 60-70fps(asta daca mai bagi 4gb ram) pe setari high-very high, dar mai mult de atat nu poti din cauza memoriei video), daca vrei sa bagi setari ceva mai mari, very high-ultra ia-ti radeonul ca are 4gb si este suficient de puternic sa duca jocul in 40-60fps.Pe scurt:daca vrei fps-uri mari in jocuri competitive si grafica pe la high-very high in jocuri mai mari ia-ti gtx 1050, daca vrei sa dai grafica aproape de ultra dar mai putine fps-uri in jocuri in general atunci radeonul. Faza e ca 1050-ul se bazeaza mai mult pe fps-uri decat pe grafica din cauza memoriei limitate, pe cand e invers pe amd, unde ai mai putine fps dar calitatea video e mai mare. Daca cumva mai vrei sa strangi ia-ti direct gtx 1050 ti 4gb si ai si fps-uri, si grafica mai buna.

| SilviaDulcik a răspuns:

Cea mai bună placa video până în 450 lei este GT 1030: http://www.pcgarage.ro/......r5-64-bit/

Este cea mai nouă placa video de la Nvidia și față de RX 550, este mult mai ieftină și chiar mai bună.
Acest tip se pricepe la ce face: https://www.youtube.com/watch?v=3hn3e6b0mwQ
https://www.youtube.com/watch?v=5zS5qQrvnJA

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Procesorul menționat, dispune deja de grafica integrata, Intel® HD Graphics 4400. Conform producătorului, jocurile amintite pot fi jucate in aceasta arhitectura. http://www.intel.com/......05551.html
Deci, teoretic, nu ai avea nevoie de o placa grafica dedicata.

| Robi673547 explică (pentru anonim_4396):

Si daca cumpar o placa video nu o sa mearga in mai mult de 60-70 fps pe cs go?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Robi673547):

Https://youtu.be/xB1qBQhqoAE

| alexboss2020 a răspuns (pentru Robi673547):

Daca o sa cumperi o placa video poti ajunge pana la 200 fps in cs go happy

| anonymous00702 a răspuns:

Salut
Te pot ajuta cu problema pe care o ai foarte usor.
Pentru procesorul tau (i3-4150 3.50Ghz) placa video Radeon R7 360 OC NITRO 2GB DDR5 128-bit Lite este foarte buna.
Imi poti spune ce placa de baza ai?
Trebuie sa stiu si interfata placi de baza pentru a fi siguri ca iti va merge placa video.

http://www.pcgarage.ro/......-bit-lite/

| Robi673547 explică (pentru anonymous00702):

Unde aflu ce placa de baza am?laughing

| anonymous00702 a răspuns (pentru Robi673547):

Dai click dreapta pe start dai pe run si scrii, dxdiag.

| Robi673547 explică (pentru anonymous00702):

H97m-d3h

| anonymous00702 a răspuns (pentru Robi673547):

Placa video pe care ti-am recomandat-o este compatibila cu placa de baza: Interfata grafica PCI Express x16 3.0 - Interfata PCI Express x16 3.0,
Sper ca ti-am fost de ajutor.
http://www.pcgarage.ro/......-bit-lite/