| Mandeliu a întrebat:

Salutare!

Ce parere aveti de GeForce Now si Google Stadia? Cum credeti ca va fi afectata piata calculatoarelor de schimbarea asta, din moment ce serviciile pot fi utilizate pe calculatoare destul de slabe din punct de vedere al specificatiilor? Ma gandeam ca o sa ramana doar o nisa foarte restransa de oameni care isi vor cumpara calculatoare pentru gaming in mai mult de 60 de FPS-uri, din moment ce ambele servicii sunt limitate la atatea cadre, insa costul este cu mult peste cat ar costa un calculator nou low end, abonamentul GeForce si cat ar costa sa cumperi jocurile.

2 răspunsuri:
| Wr3nch a răspuns:

Nah, cei cu banii o sa isi ia PC bune, cei fara GeForce Now, Project Xcloud, Shadow, etc. Eu folosesc GF Now dar tot vreau sa imi fac PC pentru sunt jocuri pe care le vreau dar nu le au pe lista.

| lpavel a răspuns:

Gandind la un termen scurt nu va afecta deloc pc-urile pentru ca gamerii detin deja pc-uri bune asa ca nu prea isi fac conturi pe acele platforme. Dar pe termen lung daca pc-urile si consolele vor urca in pret, si vor urca asta e sigur, atunci nimeni nu-si mai cumpara pc ci isi va face cont pe o platforma ca astea, pentru ca va fi mai rentabil! Si atunci vor fi afectate piata pc-urilor...
Cat despre pc-ul low end nu trebuie sa mai cumperi ca il ai deja, faci socoteala pe obonament si joc! 1 pc de gaming la ora actuala 5000-6000 lei, acum socoteste cu banii astia cat timp ai putea juca pe geforce now, cat despre pc vei putea juca fara upgrade-uri maxim 4 ani. deci care e mai bun? te las pe tine sa faci socotelile din nou happy