| anonim_4396 a întrebat:

De ceva timp intampin si eu o problema in GTA 5.
Monitorizez fps-ul cu fraps, iar de multe ori in scade de la 60-70 fps, la 20fps, si asa random. Observ ca utilizarea procesorului in momentul in care scade la 20fps sare de la 40-50% pe toate 6 nucleele ( btw este un fx 6300 ) pana la 90 spre 100% utilizare.
Nu este nici de la hardware, caci de curand am facut un upgrade la r7 370 iar sistemul are 8gb ram.
Nu cred ca este nici de la temperatura procesorului ( throttling ), caci monitorizez temperatura la cpu si cu msi afterburner si cu hwinfo iar de 45/50 grade C nu sare.

Nu stiu ce sa mai fac sa il joc si eu decent. Tin sa cred ca problema este legata tot de la cpu.

PS : la alte jocuri nu am nici un fel de problema doar gta 5 este buba pe sistemul asta.

Răspuns Câştigător
| SasNetRomania a răspuns:

@Rares_Silaghi_1990 aberezi tinere.
@jipa, problema aia ce zici tu este posibil de la neoptimizarea sistemului de operare sau a driverului video invechit, sau prea nou si plin de buguri.
In orice caz trebuie sa retii acel joc cu setari destul de mari merge decent doar pe SSD.
Ai o configuratie buna nu e de la piese. Am prieteni cu sistem sub al tau joaca fara nici-un fel de problema la high fara fps drop.
Totusi daca nu rezolvi dupa ce ti-am scris mai sus, ar mai fi o solutie in bios, sa dezactivezi oscilarea cpu-ului adica sa ramana tot timpul la 3, 5 nu sa scada cand nu e folosit.

| Jipa95 a răspuns (pentru SasNetRomania):

Dupa mai multe teste facute de mine, o bserv ca procesorul imi face throttling. Observ ca frecventa pe cele 6 nuclee in gta 5 scade de la 3. 5ghz la 1. 4ghz pe toate nucleele ( de aici si framerate-ul scazut ) Sa fie de la solutia de racire? Care btw este un cooler de fx seria 8000 pe el, nu este cel stock de fx 6300.
Placa de baza sa fie de vina? Este un asrock 960GM-VGS3 FX

Crezi ca mi-ar trebui un cooler aftermarket sau o placa de baza mai ok?

| SasNetRomania a răspuns (pentru Jipa95):

Nu,nu e de la. piese. Daca citeai mai sus atent chiar am mentionat ca orice procesor vine cu avea setare activata ca in idle sa consume mai putin. Trebuie sa o dezactivezi din bios sa stea tot timpul la capacitatea max. Si de ce nu sa activezibturbo pana la 4, 1 ghz. Sucxes daca nu sti pm me.

| Jipa95 a răspuns (pentru SasNetRomania):

Am dezactivat turbo core, am activat/dezactivat turbo boost, c1e, am facut tot ce se putea. Tot asa face. Eu cred ca este de la placa de baza iar aici ma refer in speta de la vrm-ul ei ( nu cred ca are capacitatea de a-i da da procului suficent ''juice'' pentru a functiona fluid sau se incinge vrm-ul ca placa de baza este una low cost si nu are radiatoare pe vrm ), ori este de la temperaturi. Dar eu merg cred ca pe prima varianta. Oricum, in fine am sa scot pc-ul AFARA din casa la temperaturi cu minus si am sa ma joc gta iar daca face la fel am sa stiu soto daca este din mobo sau din temperaturi. Oricum voiam sa investesc banuti intr-o solutie de racire caci cooler-ul stock amd este galagios. Macar stiu daca bag banii int-o placa de baza mai ok cu mai multe faze de putere sau in cooler performant.

Btw, multumesc pentru parerile si ajutorul acordat.

| bogdan12321132231 a răspuns (pentru Jipa95):

Incearca sa dezactivezi din cpu c state ca sa nu mai faca throttling

7 răspunsuri:
| SasNetRomania a răspuns:

Tot eu sunt, am uitat sa te intreb cati rami ai? daca ai doar 4 GB aia e cauza principala. gta 5 la detalii peste medii mananca cam 6 GB RAM in zonele aglomerate. Iti recomand inca o placuta de 2-4 gb.

| SasNetRomania a răspuns (pentru SasNetRomania):

Am citit iar si am vazut ca ai 8 gb laughing e ok. ramane valabil postul meu cu nr1

| Rares_Silaghi_1990 a răspuns:

Saluthappy poate te ajuta asta... intra in bios si vezi daca ai frecventa de pe procesor egala cu cea de pe ramihappy adica... 1333 sau 1600 (poate o ai mai mare) vezi sa fie egale valorile