| SANDREIH a întrebat:

Salutare, doresc sa imi achizitionez un controller de pc ca sa pot juca din pat la tv-ul din camera, am un pc destul de bun(GTX 970, 16GB RAM, I5) si ce imi puteti recomanda si cum se poate seta la control ca sa poti juca cu el in loc de tastatura?

2 răspunsuri:
| Intruder19 a răspuns:

Cel mai bun controller este cel de xbox360 care este compatibil cu toate jocurile.

http://www.pcgarage.ro/gamepad/microsoft/xbox-360-wireless-usb-controller/

Nu e nevoie de setari anume, doar il conectezi iar daca jocul suporta gamepad, intri si te joci.

| userul7200 a răspuns:

Salut AndreiF23!
Nu conteaza foarte mult marca de controller, si nici compenentele PC-ului. De exemplu, eu am un controller BigBen (prin USB) si functioneaza foarte bine. Trebuie doar ca jocurile ce le joci sa suporte controller. Daca un joc anumit nu suporta controller, atunci exista anumite programe cum ar fi "xpadder", prin care poti seta functiile manual.
O seara placuta!