| andreiush25 a întrebat:

Salutare
imi puteti spune va rog o placa de baza ieftina buna pentru procesorul asta? Procesor AMD FX-6200 3.8GHz box
mersi :D http://www.pcgarage.ro/procesoare/amd/fx-6200-38ghz-box/

3 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Ia-ti i3 3220. Daca nu faci encodari/proiectare/grafica/criptografie la greu, iesi mult mai bine din toate punctele de vedere. E mult mai usor sa gasesti placi bune pentru socket 1155 decit pentru AMD. Iti spun asta din experienta unui upgrade recent de pe AMD pe Intel si dupa cel putin doua saptamini de sapat prin review-uri si discutat cu oameni care lucreaza in hardware/service.

| andreiush25 explică (pentru GabiDumitrescu):

Il vreau pentru Gaming... vreau o placa de baza care sa se potriveasca procesorul...si sa fie destul de ieftina big grin

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru andreiush25):

OK, deci daca vrei gaming, uite aici (daca ai restul, poti sa iei doar procul si pb, nu conteaza) - eu am placa cu un i3 2120, e foarte OK si zboarrrrrrrra, unde mai pui ca tot sistemul meu (am SSD+HDD, un HD 4770, placa de sunet dedicata, doua module de memorie), in full load, consuma mai putin decit 6200-le ala cind e in Turbo mode - http://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/582104/