| kalibru7 a întrebat:

Salutare lume buna si oameni frumoși, numele meu este Gabriel si as avea nevoie de câteva informații de la persoane cu bun simt.
Vrea sa-mi fac un canal de Youtube cu jocuri medievale pentru ca-mi plac foarte mult si am văzut ca nu sunt mulți care fac asta, ma gândesc de foarte mult timp iar acum sunt hotărât sa pun si in aplicare măcar planul.
In primul rand as dori sa stiu cu ce programe de editat sa incep pentru începători dacă sunt si gratuite mult mai bine.
In al doilea rand ce sfaturi imi puteti da ca sa pot sa cresc canalu la inceput, gen sa las comentari, distribuiri pe profilu meu desi nu prea am mai văzut ca se poarta asa in fine sunt deschis la orice.
Mentionez ca nu am casti si microfon profesionale am doar normale de telefon ar trebui sa cumpăr?
Un laptop de 8gb ram si 2, 2 procesor dual Asus si daca nu ar fi suficient cu ce ar trebui sa incep sa l îmbunătățesc

3 răspunsuri:
| Wr3nch a răspuns:

Reclama e esenta succesului- dai like si/ sau raspunzi la comentarii, faci pagini de Facebook, insta si tiktok pentru canal, distribui linkul pe grupuri legate de jocuri medievale.

Pentru editat poti folosi Filmora, e popular si sunt multe tutoriale.

Pentru inregistrat multi folosesc obs, dar recomand sa cauti softuri cu cerinte mai mici, gen bandicam daca vezi ca sacadeaza pc-ul

Macar un microfon ar trebui, nu iti trebuie direct unul de o mie de euro, dar macar 300 de lei tot e unul decent.

| lpavel a răspuns:

Cu acele jocuri nu vei avea mai mult de 10 abonati! Si aceia vor fi copii de 10-12 ani... laughing ca pana si printre ei sunt care joaca ultimele titluri!
Apoi chiar daca ai juca ultimele titluri nu ai avea mai multi de 100-200 maxim de abonati si vizionari si mai putine!
Si inca ceva: dintr-un canal de gaming nu poti face bani ca nu sunt jocurile tale chiar daca le-ai cumparat!
Ca sa ai succes si sa faci si bani trebuie sa faci ceva diferit nu jocuri, filme etc!

| kalibru7 explică (pentru lpavel):

Nu as vrea neapărat sa fac bani sau nu-s cum sa ma exprim adică nu m ar deranja nici daca as face chestia e ca ce mi ar place cel mai tare sa creez continut fie el si de jocuri.
Problema e doar ca nu stiu cum sa pun bazele de asta am si pus intrebarea poate nu am formulat eu cum trebuie