| Seby80 a întrebat:

Salutare. M-am apucat de world of tanks si nu stiu pe ce linie sa merg, imi recomandati ceva echilibrat? Astept raspuns, ofer funda, multumesc!

Răspuns Câştigător
| macelarik a răspuns:

Tancurile germane sunt cele mai echilibrate din joc:
1. Tancurile franceze au viteza dar au armura foarte subtire cu tun foarte puternic.
2.Rusi au cea mai buna armura si cel mai bun "firepower" din joc in schimb tintesc foarte greu.(sunt buni in close-combat)
3.Americanii au manevrabilitate, firepower si cea mai buna "rata de foc" acest lucru ii face sa aiba un dps foarte bun, in schimb tancurile sunt predispuse la pierderea echipajului.
4.Germanii au armura groasa si au cea mai buna acuratete in schimb nu au suficient firepower si sunt foarte incete.
Cu tancurile Germane joci la snipe nu close range si sunt cele mai bune in opinia mea

| KodrutZ a răspuns (pentru macelarik):

De ce generalizezi aiurea? Ce ai zis tu se aplica doar la UNELE tancuri ale natiilor respective. Uite contraexemple:
1. AMX38, AMX40
2. T-46, T-44, SU-85
3. T30, T34
4. VK3001H, E50M, PzIII, multe altele
Cel mai sanatos e sa joci cu toate natiile si sa mergi si pe cel putin o linie de artilerie si doua de TD-uri. Oricum, in curind vor adauga si artilerie englezeasca, premiumuri noi si alte nebunii.
P.S. Chinezi si englezoi nu sint in joc? N-ai zis nimic de ei.

| Seby80 explică (pentru KodrutZ):

Chinezii nu prea îmi satisfac plăcerea de a juca... Dar în schimb, Anglia, are interesante Churchill-urile care m-au pus sincer pe gânduri... Deocamdată voi merge pe Linia KV-1S, IS, etc. Dar o recomandare pentru prietenul meu care este începător? ce linie îi recomanzi? Mulțumesc anticipat!

| KodrutZ a răspuns (pentru Seby80):

Chi-Ha-ul e unul dintre cele mai bune tancuri de tier 3, si mai sint citeva interesante. Daca e incepator sa isi cumpere un tanc premium de tier V, sau sa citeasca frumos pe Wiki si sa puna in practica. Mare atentie la crew retraining. Eu unul as recomanda ca intre tier I si V sa faci training doar din 2 in 2, si atunci la 75%, gen pe tier II pui echipajul de tier I fara retraining si bagi ventilation, pe tier III faci training la toti, la IV nu mai faci training si vezi cum faci sa treci la tier V mai repede, iar la V faci training la tot echipajul si bagi frumos ventilation. happy

| KodrutZ a răspuns (pentru KodrutZ):

P.S. Cred ca pentru incepatori e mai OK sa mearga pe nemti decit pe rusi (armura mai buna la tier mic, tunuri mai interesante, in special spray gunul ala cu penetrare mare de la PzIIG/Luchs/Leopard).