| dariusradu a întrebat:

Am o alta intrebare.

Ce ar fi mai recomandat pentru gaming?

Un quad-core de 2.17 ghz cu 2M cache si frecventa ram 1333 mHz (http://www.pcgarage.ro/......-hd-black/ ) sau un quad-core de 2.00 ghz cu 2M cache si frecventa ram 1600 mHz (http://www.emag.ro/......D4NP4BBBM/ ) sau un dual-core de 8gb cu frecventa ram de 1600? ( http://www.emag.ro/......DBCTZBBBM/ )( placile video integrate )

Dau funda la cel mai bun raspuns :)

P.S : Nu vreau sa recomandati nu stiu ce sistem cu inte-lcore i7 sua amd xu 8 nuclee, vreau doar sa ziceti care din aceste 3 configuratii sunt mai recomandate pentru gaming?

Răspuns Câştigător
| EEdwardd a răspuns:

Salut, a-l doilea este garantat cel mai bun, pentru ca: procesorul are frecventa mai mica decat primul cu doar 0, 17GHz, nu se observa deloc, dar la ram frecventa e de 1600MHz, acest lucru se observa in viteza calculatorului in aplicatii gen jocuri. Ultimul nu este bun de nicio forma deoarece este dual-core si un dual core nu egaleaza un quad core nici pe aproape.

| dariusradu explică (pentru EEdwardd):

Deci in concluzie care e cel bun? primul sau al doilea?

| EEdwardd a răspuns (pentru dariusradu):

Al doilea

6 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Primul si cel de al 2-lea merg. Nu este mare diferenta intre ele. Ala cu dual core nici sa nu te gandesti!

| KodrutZ a răspuns:

Nici unul, toate sint platforme mobile care nu au nici o treaba cu gamingul.

| dariusradu explică (pentru KodrutZ):

Am zis clar, vreau doar sa fie capabile sa ruleze orice joc pana in maxim 2013 aparut ( pana la assassin`s creed 4 )

| KodrutZ a răspuns (pentru dariusradu):

"Capabile sa ruleze" nu inseamna "capabile sa ruleze IN CONDITII DECENTE". Intrebarea e chiar ai nevoie de mobilitate MUSAI? Ai idee ce costuri imense pe termen lung poate avea un laptop aparent ieftin care e folosit in mod frecvent? Cu 2000 RON iti faci un desktop care sterge pe jos si cu mama laptopurilor sub 3000-3500 RON cind vine vorba de gaming - ii frigi un i3 si un GT 660 sau 750 Ti si n-ai treaba.