| oldschool207 a întrebat:

Salutare TPU, Spuneti-mi si mie niste setari pentru windows 7 sau unele chestii sa scap de lagul din fifa 14. Deci intru merge perfect si in minutul 38 al meciului incepe sa scada fps-ul si merge foarte urat. Ce as putea face?

2 răspunsuri:
| SonicAndrei a răspuns:

Nici eu nu cred că e de la Windows. Dacă ar fi fost de la el jocul ți-ar fi mers rău de la început. Eu cred că performanțele calculatorului tău sunt mai mici.
ÎNTREBARE: Ai cumva laptop? Dacă da, atunci e vina lui fiindcă se încălzește (orice laptop se încălzește când te joci).

Totuși, iată cum mărești performanțele cu Windows 7:

-Clic dreapta pe joc (pe iconiță...), Properties, Compatibility, bifează „Run this program in compatibility mode for:" și selectează Windows 7. Aplică...
-Dă Start și scrie în Search „windows performance". Prima de pe listă ar trebui să fie „Adjust the appearance and performance for windows" (intră pe el). Poți debifa tot ceea ce e pe listă, sau pur și simplu selectează „Adjust for best performance".
-Dă Start, caută „power options" și intră pe „Change power-saving setings". Normal e setat pe Balanced (automat), dar vezi cum se descurcă setat pe High performance, dar și pe Power saver dacă ai laptop.

--Pune grafica de la joc pe minim și vezi dacă așa mai sacadează de la un moment dat. Eu cred că e de la încălzire.

Sper că ți-am fost de ajutor.

| UretuClaudiu a răspuns:

Nu cred ca este de la windows 7.Ar trebui sa mearga fifa 14 perfect pe el, mai bine decat pe windows 8... ce placa video ai?