| oldschool207 a întrebat:

Salutare TPU, am si eu o problema, am reinstalat windowsul acum cateva zile si am luat fifa 13 si merge extrem de greu, merge bine 10-15 minute si dupa incepe sa mearga urat rau.Inainte sa instalez windowsul mergea perfect mereu.Am dat toate optiunile de la fifa pe low.

Astept raspuns.

60 răspunsuri:
| gelu1970 a răspuns:

Buna. eu nu sunt jucator, insa atunci cand instalezi un joc trebuie sa citesti care sunt cerintele minime pentru ca el sa functioneze optim. asta e valabil si pentru sistemul operativ...calculatorul tau indeplineste cerintele minime, poate functiona optim cu sistemul operativ instalat? sistemul operativ ce ai instalat e actualizat? inca ceva: antivirusul ce il ai are game mode? daca nu iti incetineste jocul. si in ultimul rand, in cazul acestui joc il ai original sau descarcat cu vreun crack? tot ce am specificat e important atunci cand vrei sa joci un joc si calculatorul sa mearga fluid. o zi buna.

| oldschool207 explică (pentru gelu1970):

Antivirusul este AVG 2014 free, nu stiu daca are game mode. Jocul nu este cel original, dar inainte sa imi reinstalez windowsul mergea perfect.

| gelu1970 a răspuns (pentru oldschool207):

In optiuni avansate dupa ce selectionezi limba, apoi ceva cu notificarile al treilea cred ca e game mode. trebuie sa il ai bifat pentru ca in teorie sa nu te afecteze in timp ce joci. ca incetineste, sunt sigur. tu dezactiveaza avg de tot si probeaza jocul. AVG ca antivirus e bun, dar te restrictioneaza mult. de aceea eu nu indic mult in al folosi. ai schimbat de xp la w7 cumva? asta ai omis sa-mi spui.

| oldschool207 explică (pentru gelu1970):

Am avut windows 7 eternity la windows 7 normal si merge bine primele 10 minute fifa 13 dupa incepe sa mearga urat, dar la inceput merge perfect.

| gelu1970 a răspuns (pentru oldschool207):

Vezi in administrator dispozitive daca lipseste drivere. incearca sa actualizezi la zi w7, in sensul ca nu ai un windows modificat. si dezinstaleaza jocul, sterge in programs folderul in caz ca ramane, ruleaza ccleaner free si reinstaleaza jocul. antivirusul are faima rea pentru jocuri. dezabiliteaza antivirusul. si sa fii sigur ca nu ti-a sters nimic din arhiva ce ai descarcat.

| oldschool207 explică (pentru gelu1970):

Auzi dar la instalarea windowsului cam ce drivere trebuie sa instalez? Eu am instalat doar pe cel de la placa video ATI si Audio.

| gelu1970 a răspuns (pentru oldschool207):

Instaleaza un program tip driver genius si vezi ce drivere sunt neactualizate. in w7 se intampla pentru ca 7 vine cu multi controladori, dar e bine sa ai pe toti instalati

| oldschool207 explică (pentru gelu1970):

TuneUp Utilities Premium e bun?

| gelu1970 a răspuns (pentru oldschool207):

E un program de optimizare. instaleaza team viewer si iti instalez driver genius din contul meu de mega.

| oldschool207 explică (pentru gelu1970):

Da-mi o adresa de skype sau ceva.

| gelu1970 a răspuns (pentru oldschool207):

Crezi ca adresa de skype o sa-ti instaleze driverele?

| oldschool207 explică (pentru gelu1970):

Hai ca am instalat programul. Zimi ce sa fac

| oldschool207 explică (pentru gelu1970):

Imi trebuie License Code...

| gelu1970 a răspuns (pentru oldschool207):

Scrie id si pass daca nu vrei sa le pui aici scrie un mesaj privat. oricum pass e diferit de fiecare data cand deschizi team

| oldschool207 explică (pentru gelu1970):

Ce team viewer ai?

| gelu1970 a răspuns (pentru oldschool207):

Ufffffff. am 8 cred. dezinstaleaza team. il instalezi din nou si bifeaza optiunea cum ca il folosesti privat, nu comercial. atunci e free, nu cere licenta. ok? descarca-l de la pagina oficiala a fabricantului. bine?

| oldschool207 explică (pentru gelu1970):

| gelu1970 a răspuns (pentru oldschool207):

Merge?

| oldschool207 explică (pentru gelu1970):

Nu... tot asa face... merge putin mai bine dar tot se blocheaza dupa 10-15 minute

| gelu1970 a răspuns (pentru oldschool207):

W7 este activat? ai pus sa se actualizeze? poti sa pui team inca odata?

| oldschool207 explică (pentru gelu1970):

3863 intra.

| oldschool207 explică (pentru gelu1970):

Cand esti sa imi scrii aici.

| gelu1970 a răspuns (pentru oldschool207):

Buna oldschool

| oldschool207 explică (pentru gelu1970):

Auzi pot sa dezactivez Windows Update ca de abia am pornit calculatoru ca se fac numai updateuri l am lasat dimineata vreo 3-4 ore sa se termine alea 100 si ceva. Pot sa le dezactivez?

| gelu1970 a răspuns (pentru oldschool207):

Poti, insa nu recomand. problema ta e ca nu il aveai actualizat. e normal sa te zapaceasca doua trei zile pana se pune la zi. apoi destul de rar o sa primesti cate o actualizare. ca vrei sa dezactivezi update...e alegerea ta. calculatorul o sa functioneze. fifa continua cu aceeasi problema?

| oldschool207 explică (pentru gelu1970):

Acum voiam sa incerc la fifa. Dar as vrea sa dezinstalez AVG si TuneUp dar imi trebuie un alt antivirus.

| gelu1970 a răspuns (pentru oldschool207):

Dezinstaleaza. eu iti dau norton si iti arat cum se face sa il ai tot timpul.

| oldschool207 explică (pentru gelu1970):

Auzi unde dau Convert?

| gelu1970 a răspuns (pentru oldschool207):

Deschide team nu da acum

| oldschool207 explică (pentru oldschool207):

8511 intra

| gelu1970 a răspuns (pentru oldschool207):

Trebuie sa conectezi team. nu mai da ca il strici

| oldschool207 explică (pentru gelu1970):

| oldschool207 explică (pentru oldschool207):

| oldschool207 explică (pentru gelu1970):

4598 hai.

| oldschool207 explică (pentru gelu1970):

2028 intra

| oldschool207 explică (pentru gelu1970):

6221 hai.

| oldschool207 explică (pentru gelu1970):

Am inteles unde e problema, eu am laptop si laptopul se incalzeste repede. Ce as putea face?

| gelu1970 a răspuns (pentru oldschool207):

Laptopul il ai de mult timp? eu le deschid, le curat ventilatorul, le schimb pasta termica si de asemenea recomand o masa de racire. insa curatirea laptopului e esentiala.

| oldschool207 explică (pentru gelu1970):

Nu vad ce ai scris.

| gelu1970 a răspuns (pentru oldschool207):

Razer Game Booster descarca si foloseste-l. multi il folosesc pentru aceeasi problema.

| gelu1970 a răspuns (pentru oldschool207):

Daca se incalzeste tare atunci trebuie sa duci laptopul sa il deschida si sa-l curete. si cu ocazia asta sa schimbe si pasta termica.

| oldschool207 explică (pentru gelu1970):

Ok

| oldschool207 explică (pentru gelu1970):

Auzi as mai putea face ceva?

| gelu1970 a răspuns (pentru oldschool207):

Inteleg ca jocul continua sa mearga rau. incearca si dezinstaleaza jocul. apoi descarca ccleaner si ruleaza optiunea de curatare si cea de reparat registrul. in final instaleaza iarasi fifa.

| oldschool207 explică (pentru gelu1970):

Poi merge bine fifa 13 merge foarte bine. Dar 14 merg greu jucatorii.

| gelu1970 a răspuns (pentru oldschool207):

Impielitatule, tot timpul ai zis ca fifa 13 iti merge greu dupa 10 minute de joc. si acum imi spui ca e fifa 14?

| oldschool207 explică (pentru gelu1970):

Nu. Deci fifa 13 merge foarte bine acum dupa ce am facut tot ce ai spus. Si acum am downloadat si fifa 14 si am problema care o aveam la fifa 14.

| gelu1970 a răspuns (pentru oldschool207):

Citeste bine cerintele minime pentru a juca fifa 14

| oldschool207 explică (pentru gelu1970):

Poi inainte sa reinstalez windowsu de ce mergea?

| gelu1970 a răspuns (pentru oldschool207):

Nu te-ai obosit sa il reinstalezi din nou, asa cum am spus, asa-i?

| oldschool207 explică (pentru gelu1970):

Poi nu l-am reinstalat iar. Acum vreo 3 saptamani l-am instalat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Instaleaza-ti toate driverele updatate la zi, din nou, si apoi umbla la setarile video din Fifa. Ar trebui sa mearga bine din nou.

| oldschool207 explică (pentru anonim_4396):

Poi la inceput merge bine dar dupa se incalzeste laptopu si merge urat.

| AlinChis a răspuns:

Il aveai si inainte pe celalat windows? sau pe windows-ul asta ti la-i instalat prima data?

| oldschool207 explică (pentru AlinChis):

Il aveam pe windowsul vechi si mergea perfect.