| BCautis a întrebat:

Salutare tuturor. As dori sa stiu daca sunt cunoscatori pe in materie de calculatoare/laptopuri care sa-mi dea un sfat bun.
Am un laptop Dell Inspiron N5110, procesor Intel i7, 8 gb ram DDR3, placa video dedicata Nvidia GeForce GT 525M 1 gb. Am laptopul de vreo 5 luni de zile, deci nu vechimea ar fi o problema. Cand rulez un joc ceva mai solicitant gen Fifa 13, GTA IV, procesoarele se incalzesc foarte tare pana cand laptopul isi da automat shutdown, probabil pentru a nu se arde ceva prin el. Nu inteleg, chiar daca laptopul nu este pentru gaming, o astfel de configuratie ar trebui usor sa suporte jocurile. Nu sunt calic, nu am dat totul la high, daca asta putea fi o problema, insa nu inteleg de ce mi se inchide laptopul dupa jumate de ora de folosire a unui joc solicitant. Daca redeschid laptopul, respectiv jocul, imi sacadeaza, se blocheaza etc. Sper ca cineva cunoaste si ma va ajuta. O zi placuta.

5 răspunsuri:
| Zangetsu a răspuns:

Vezi daca are cineva un cooler pentru laptop care se pune sub el, daca asa nu se mai stinge, ar trebui sa-ti cumperi si tu un laptop.

| KodrutZ a răspuns:

@Shadow2504: Daca esti planta, TACI!
@BCautis: Planta are, in mare, dreptate. Sistemul ala nu e facut pentru jocuri, se supraincalzeste. Nu conteaza la ce detalii joci. Vrei jocuri, iti faci frumos desktop.

| RaiN47 a răspuns (pentru KodrutZ):

Mda, chiar nu inteleg de ce ma faciti planta sunt un copil de abia astazi am implinit 13 ani si mai fac greseli si chiar daca nu stiu pe parcurs voi invata aceste lucruri care nu ne sunt predate la scoala si promit ca voi invata cum de altfel si dumneavoastra ati facut.

| KodrutZ a răspuns (pentru RaiN47):

Necunostinta nu e o problema, dar cind te apuci sa dai sfaturi fara sa ai habar ce zici, atunci esti planta. Ai idee ca la aproape toate laptopurile de pe piata nu poti schimba racirea cu una mai performanta? Laptopul e nou, ce rost ar avea sa schimbe pasta termica?

| RaiN47 a răspuns:

Din potriva componentele unui laptop care nu este pentru jocuri se incalzesc foarte tare.
Iti recomand sa schimbi pasta de racire de la el si sistemul de aerisire de la placa video