| ares8 a întrebat:

Salutari!
Am o imprimanta HP Deskjet 5740 si nu reusesc sa gasesc driverul pentru ea. De fapt am gasit foarte multe pe net, dar niciunul nu e bun. Imprimanta fiind mai veche driverul nu este compatibil cu Windows 7 si de obicei pana acum imi gasea driverul porivit Windows update si nu erau probleme,dar de data asta,dupa ce am reinstalat windows-ul, update-ul respectiv nu se mai descarca. Dau click pe el si pur si simplu nu merge. L-am lasat si cateva ore si tot nu s-a descarcat. La fel am patit si cu driverul web-ului.
Stie cineva unde pot gasi driverul bun pentru imprimanta mea, sau cum sa fac sa reusesc sa-l downloadez de la windows update?
Multumesc anticipat!

3 răspunsuri:
| dannyel86 a răspuns:

Producatorul este cel in masura sa-ti puna la dispozitie driver-ul compatibil.
Selectezi de pe pagina sistemul de operare si dai Next pentru a aparea driverul si programul compatibil. Windows 7 pe 32 sau 64 biti, precum si celelalte sisteme de operare le gasesti pe linkul dat.

| ares8 explică (pentru dannyel86):

Crede-ma,te rog,prima data pe pagina oficiala HP am incercat, stiu cum se face, dar cand am ajuns la software pentru imprimanta mea imi da mesajul : "descarca driverul cu windows update". Cred ca am scris destul de clar ca am incercat cam tot ce am gasit, inclusiv windows update dar nu a mers nimic. Ma gandeam ca e cineva care are aceeasi imprimanta si a gasit un driver bun, care sa mearga.

| dannyel86 a răspuns (pentru ares8):

Mai jos ai niste pasi despre cum se poate instala un driver build-in. Daca nu l-ai studiat, e bine sa arunci un ochi.
http://h10025.www1.hp.com/......c/document

Pe de alta parte, Windows 7 are o optiune (Compatibility Mode) care iti permite sa instalezi si sa folosesti programe compatibile cu sisteme mai vechi (Xp, Vista)
Pentru Windows Xp, producatorul HP ofera driverul si programul complet, de aceea poti incerca cu aceasta versiune de Xp.
Descarca de pe pagina aplicatia full pentru modelul tau

Mai jos ai pasii pentru a seta compatibilitatea Xp - Windows7
http://www.dummies.com/......ows-7.html